Anketa: Na biomasu sázet nemůžeme

Jedna dobrá zpráva. S masivním pálením tuzemských ani zahraničních lesů v elektrárnách a teplárnách se v Česku nepočítá. Foto: pixabay.com

Bioamasu před lety proslavila jistá poslankyně Zelených, když neuměla vysvětlit, oč se jedná. Dnes už o ní mají poslanci i aktivisté podstatně lepší povědomí. Jak vidí její roli v energetickém mixu?

Biomasa je pro někoho perspektivní, obnovitelný a údajně bezemisní zdroj energie, pro někoho jiného je pálení dřeva a všeho zeleného v elektrárnách nesmysl, který nejen uvolňuje onen „prokletý“ oxid uhličitý, ale především devastuje lesy a tím vysušuje krajinu, což v důsledku snižuje množství srážek (zde).

Čtěte také:
Evropa zpřísní pravidla pro spalování biomasy
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny

Jak se k jejímu využívání staví respondenti naší ankety?

„Na území Česka ještě nějaký potenciál pro rozvoj spalování biomasy je, z našeho pohledu je však důležité, aby byla produkovaná biomasa hlavně spalovaná lokálně a nedocházelo k nějakým obrovským přesunům mezi místy výroby a místy spotřeby. V zásadě nesmí její spalování ohrozit potravinovou produkci a přirozenou schopnost lesů zadržovat vodu,“ mají ústy Jakuba Dušánka jasno Piráti.

„Pouze v omezené a lokální míře z odpadů, rozhodně nechceme podporovat drancování půdy, kvůli „eko“ projektům, říká jednoznačně Miloslav Nič, předseda odborné komise STAN pro oblast průmyslu a energetiky.

„Zdroje na spalování biomasy pomůžou v transformaci teplárenství, ale jsou náročné na plochu, takže v ČR mají omezený potenciál,“ říká za ODS Alexandr Vondra. V možnosti uplatnění biomasy v teplárenství se s Vondrou shoduje i Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

„Odstavování uhelných elektráren bude probíhat průběžně spolu s přechodem na nízkoemisní zdroje jako je plyn, odpad, biomasa,“ uvádí Vladan Vaněk z TOP 09. Strana vidí budoucnost v kombinaci jádra a decentralizovaných zdrojů, mezi které by patřily i ty na biomasu.

„Zdroje na spalování biomasy – ano, zejména pro teplárenství, ale podmínkou jsou kritéria udržitelnosti zahrnující ekologické standardy lesního hospodaření a ochrany půdy,“ popisuje postoj Hnutí Duha jeho mluvčí Aleš Miklík. „Zdroje na spalování biomasy budou hrát důležitou roli v teplárenství,“ přizvukuje mu Lukáš Hrábek z Greenpeace. Duha podle mluvčího současně podporuje „větší lokalizaci ekonomiky, tedy omezení zbytečné dopravy.“  Z toho vyplývá, že jeho skupina bude pro co nejvíc místní využití biomasy, což logicky omezuje velikost takových energetických zdrojů.

Speciální kapitolu představuje energetické využití odpadů. Protože recyklovat se nedá zdaleka vše a dokonce ani většina, jak rádi tvrdí různí propagátoři recyklace. Zbytek, tedy vlastně většina (spíše valná) se musí buď ukládat na skládky, nebo spalovat za využití moderních technologií. Skládkování nátlakové zelení skupiny v podstatě odmítají a spalováním se uvolňuje CO2 jehož produkci chce EU do 28 let srazit na nulu.  Zajímavý je proto postoj Pirátů, coby nejzelenější strany chystané vládní koalice.

„Spalování odpadů je vhodným řešením zejména do velkých měst, kde místo skládkování vyprodukovaného odpadu lze jeho velkou část energeticky využít. Jedná se o lokální řešení, které jako bonus má i ekologickou přidanou hodnotu. Ke spalování odpadů však musí být použity pouze pokročilé technologie,“ popsal Jakub Dušánek.