ArcelorMittal bojuje s emisemi

Čerstvě vyrobený koks po vytlačení z koksárenské baterie dosahuje teploty 1 100°C a na vzduchu začíná ihned hořet. FOTO: ArcelorMittal

Nové odprášení hasicí věže koksovny v ArcelorMittal Ostrava sníží emise o dvě třetiny. Modernizace a ekologizace hasicí věže dvou koksárenských baterií vyšla ostravskou firmu na 34,5 milionu korun. Výstavba trvala 33 dní a proběhla za provozu koksovny.

Dodavatelem byla společnost Hutní Projekt Frýdek-Místek. Pracovalo se o víkendech i svátcích, přičemž po dobu výstavby musela být výroba koksu a stavební harmonogram plně sladěny, aby se neohrozila výroba, stavba investice a bezpečnost zaměstnanců.

Ukončené garanční zkoušky potvrdily vysokou účinnost, ročně se zachytí deset tun prachu. „Evropská unie stanovila pro koksovny mezní hranici vypouštěného prachu na 25 gramů na tunu vyrobeného koksu. Za snížení množství prachu pod 18 gramů na tunu nám poskytla na tento projekt 50procentní dotaci. Naměřená hodnota emisí je s rezervou pod touto hodnotou,“ popisuje úspěch Tapas Rajderkar, generální ředitel ArcelorMittal Ostrava.

Čtěte také: V ArcelorMittal si už nezapálíte

Hasicí věž slouží ke zchlazení čerstvě vyrobeného koksu, který po vytlačení z komory dosahuje teploty 1100°C a na vzduchu začíná hned hořet. Speciální vagón jej doveze pod hasící věž, která žhavý koks skropí vodou a zchladí na cca 300°C, čímž jej zachrání před shořením.

ArcelorMittal Ostrava ročně vyrábí dva miliony tun oceli

Rok 2015 je pro ostravskou huť rokem ekologizace. Napříč provozy se staví nová zařízení k omezování emisí celkem za tři miliardy korun, která dohromady zachytí více než 510 tun prachu ročně.

ArcelorMittal Ostrava patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí dva miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je jediným výrobcem silničních svodidel a elektrotechnické oceli v Česku. Kromě tuzemského trhu prodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 500 zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bez koksu by to nešlo aneb jak se vyrábí železo a ocel