Doba čtení:1 m, 15 s
Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. Foto: pixabay.com

Společnost European Metal Holdings (EMH), ježprozkoumává cínovecká ložiska lithia, hlásí pokrok ve způsobu získávání suroviny. V laboratorních podmínkách se firmě údajně daří z české rudy získávat 94 až 95 procent lithia.

Australané si chválí zejména inovovaný postup za využití takzvané vápencové metody. Její používání má v konečném důsledku vycházet levněji, uvedl server E15.cz. „Pracujeme na optimalizaci všech aspektů cínoveckého projektu,“ dodal podle serveru MiningWeekly generální ředitel EMH KeithCoughlan.

Čtěte také:
Akciový trh těžbě lithia nevěří
Hüner se utrhl, Babiš soptí

Milena Šandová, ředitelka Těžařské unie, přitom již dříve varovala, že stále není jisté, jestli těžba vůbec bude ekonomická. Uvedla, že neexistuje ověřený a rentabilní způsob, jak lithium z horniny na Cínovci dostat.

Lithium je ovšem považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V ČR jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor EMH by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy. Vedoucí odboru nerostných surovin České geologické služby Jaromír Starý loni v říjnu ČTK řekl, že v Česku je celkem evidováno 571,5 milionu tun rudy s 1,14 milionu tun lithia.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu