Austrálie nechce škaredé větrné elektrárny

Větrná farma Atherton Tablelands ve státě Queensland. Foto: wikipeida

Australská vláda nechce dávat peníze na “škaredé” větrné elektrárny. Státní organizace Clean Energy Finance Corporation (CEFC) již dále nebude investovat do existujících větrných technologií ani do střešních solárních systémů a zaměří se na technologie nové. Napsal server oEnergetice.cz.

“V našem politickém zájmu je zrušit státní organizaci Clean Energy Finance Corporation. Ale dokud CEFC existuje, chceme, aby investovala do nových technologií, ne do existujících větrných elektráren,“ uvedl australský premiér Tony Abbott. Rozhodnutí vlády bude mít vliv na celý sektor, zejména na investory ze zahraničí.

Čtěte také: Poručíme v Česku větru?

Premiér Abbott je známý svým negativním postojem vůči větrným elektrárnám. Již dříve oznámil, že se bude snažit omezit nárůst počtu větrných parků a označil je za “vzhledově škaredé“. Pokladník, což je australská obdoba ministra financí, Joe Hockey šel ještě dál, podle něj jsou větrné elektrárny “naprosto odporné“.

V celosvětovém měřítku je vítr obnovitelným zdrojem s druhým nejvyšším potenciálem, hned po energii slunečního záření. Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora  jsou sice větrníky ve srovnání s ostatními obnovitelnými zdroje nejefektivnější, nicméně stále vyžadují státní dotace.

Mohlo by vás zajímat:

Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Podpora zelené energie vyjde Česko na bilion
Bloger rozcupoval vizi německého experta

Další zajímavosti ze světa uhlí:

Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou