Austrálie s uhlím neskončí. Navzdory OSN

Austrálie, podle svého vicepremiéra, nebude měnit svůj postoj k fosilním palivům jen proto, že někdo navrhl cestu, po které by země měla jít. Foto: imagio.cz

Přestože nejnovější zpráva OSN o klimatické změně naléhavě vyzývá k omezení emisí CO2 „za pět minut dvanáct“ řada států fosilní paliva opustit nehodlá.

Udržet globální nárůst teploty na úrovni 1,5 stupně Celsia – oproti předprůmyslové době – je stále hůř dosažitelný cíl. Informuje o tom v pondělí vydaná zpráva Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu (IPCC). Vyšší vzestup teploty bude mít podle zprávy ničivé účinky, napsaly Lidové noviny.

Čtěte také:
Australský důl bude s Číňany provozovat Glencore
Austrálie s uhlím počítá

Přes dlouhodobou kampaň proti fosilním palivům, coby hlavním zdrojům emisí CO2, i přes aktuální apel OSN, je Austrálie odhodlaná s uhlím dále obchodovat i jej dále pálit. Země, která je největším světovým vývozcem uhlí, podle svého vicepremiéra nebude měnit svůj postoj jen proto, že někdo navrhl cestu, po které by země měla jít, napsal deník.

Austrálie ovšem není zdaleka jedinou zemí, jež se nechystá k opuštění fosilních paliv. Protože CO2 vzniká také spalováním ropných produktů. To ovšem nijak neovlivňuje přístup firem, které s nimi obchodují, ani zemí, jež ji produkují. Čili kromě Austrálie jsou to například všechny bohaté „ropné“ státy Perského zálivu, ale také Rusko, USA či Nigérie, nebo Venezuela. V Evropě jsou producenty skleníkových plynů všechny státy, které mají v energetickém mixu uhlí, typicky Polsko, Řecko, ale též Německo i Česko. O něco lépe jsou na tom země, jejichž energetika stojí na plynu, jako je tomu ve Velké Británii.

Evropská unie ovšem silně tlačí na ekologizaci energetiky i průmyslu. Zcela jiná situace je však v Číně, Indii a dalších zemích jihovýchodní Asie, kde spotřeba uhlí stále roste.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků