Austrálie schválila projekt obřího dolu

Indický miliardář Gautam Adani čelil v projektu australského dolu velkému množství problémů. Foto: wikipedia.org

Austrálie udělila konečné povolení k zahájení výstavby uhelného dolu indickou společností Adani v hodnotě dvou miliard australských dolarů (31,3 miliardy Kč). Projekt Carmichael obsahuje jedny z největších nevyužitých zásob uhlí a dostal povolení ke stavbě po téměř deseti letech ekologických protestů, uvedl list Financial Times.

Výstavba dolu by měla začít v příštích dnech. Na zahájení podzemní těžby uhlí bude Adani potřebovat ještě další povolení, upozornila BBC.

Čtěte také:
Austrálie odmítá odejít od uhlí
Austrálie s uhlím počítá

Společnost Adani koupila projekt v roce 2010 a tvrdila, že bude jedním z největších dolů na světě a zaměstná 10.000 lidí. Od té doby se však projekt zmenšil a nyní by měl podle firmy přímo vytvořit 1500 pracovních míst a nepřímo dalších 6750. Firma by ročně mohla vytěžit až 60 milionů tun termálního uhlí, které se používá v uhelných elektrárnách, podle australských médií však chce zatím těžit jen 27,5 milionu tun.

Schválení dláždí cestu pro povolení šesti nových dolů na tepelné uhlí v pánvi Galilee v australském Queenslandu. Mezi majiteli zásob uhlí v regionu jsou mimo jiné místní těžařská magnátka Gina Rinehartová, která vytvořila společný podnik s indickou GVK Group, a kontroverzní politik Clive Palmer.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků