Autodrom Most přivítal i Závod míru

Autodrom Most. Foto: Tomáš Malý

Autodrom Most, který je jedním z ukázkových rekultivačních projektů na Mostecku, loni navštívilo  zhruba 171.000 lidí. Letos se chce společnost, která areál provozuje, pokusit přilákat dvojnásobek. S výstavbou Autodromu se začalo v roce 1978 na výsypce bývalého povrchového lomu Vrbenský, měl být součástí takzvaného branně–sportovního areálu.

Mostecký autodrom chce být nejen místem, kam si řidiči jezdí „umazávat“ trestné body, ale i  místem společenského vyžití pro obyvatele regionu. „Jsme jedním z míst, kam míří fanoušci a příznivci motoristického sportu nejen z celé republiky i například z Německa. A jejich reakce jak na autodrom, tak na město Most jsou velmi příznivé,“ uvedl ředitel generální ředitel autodromu Jiří Volovecký.

Podívejte se na webové stránky autodromu

Snahou společnosti, která areál provozuje, je přilákat nejen příznivce aut, ale vytvořit z autodromu areál, kde najde celodenní vyžití celá rodina. „Právě proto se neustále snažíme rozšiřovat nabídku služeb a atrakcí pro návštěvníky od nejmenších, po dospělé. V budoucnu plánujeme na autodromu i pořádání společenských akcí, například koncertů,“ doplnil ředitel.

Parametry okruhu zde

Projektanti v čele s Josefem Paurem vytvořili návrh unikátní trati, aniž měli možnost podrobněji si prostudovat některý ze zahraničních okruhů. Po čtyřech letech přípravných prací se na ploše o rozloze 140 hektarů začalo s výstavbou.

První zkušební závod se na novém okruhu jel 26. června 1983. Slavnostní zahájení provozu autodromu se uskutečnilo o dva měsíce později. Tehdy se tu představily vozy populární Interserie. Zajímavostí je i fakt, že v květnu následujícího roku se na mosteckém závodním okruhu dojížděla jedna z etap Závodu míru.

V září 1992 se zde uskutečnily první mezinárodní závody tahačů, které se zde jako jeden z vrcholů sezony jezdí dodnes. Speciální závodní okruh v délce více než čtyři tisíce metrů s 12 pravými a devíti levými zatáčkami se stal jedním z unikátních rekultivačních projektů výsypky lomu Vrbenský. Zbytková jáma samotného povrchového lomu byla zatopena a dnes je využívána k příměstské rekreaci jako jezero Matylda.