Doba čtení:1 m, 20 s
Elektrárna Mingäçevir disponuje celkovou kapacitou 424 MW a průměrnou roční produkcí elektřiny ve vyší 1,4 miliardy kilowatthodin. Foto: wikipedia.org

Obří výpadek dodávky elektřiny v noci z pondělí na úterý postihl většinu Ázerbájdžánu. Oznámila to místní média. Do tmy se na několik hodin ponořilo hlavní město Baku se dvěma miliony obyvatel i další velká města Gäncä nebo Sumqayit. Příčinou byla havárie hlavní ázerbájdžánské vodní elektrárny. Krizový stav řešil štáb vedený prezidentem Ilhamem Alijevem, plně obnovit dodávku proudu se ale do úterního rána nepodařilo.

Elektrárnu ve městě Mingäçevir na řece Kur, která zásobuje proudem velkou část ázerbájdžánského území, vyřadily v noci z provozu extrémně vysoké teploty, které zemi v posledních dnech zasáhly. V neděli v Baku meteorologové naměřili 44 stupňů Celsia, což je nejvyšší teplota za posledních 120 let. Podle místní tiskové agentury APA vypukl na dvou blocích elektrárny požár. Oběti na životech hlášeny nejsou.

Čtěte také:
Při blackoutu nevypadne proud
Středočeský kraj připravuje plán pro blackout

V Baku kolem půlnoci místního času zhaslo veřejné osvětlení, zastavilo se metro a přestaly fungovat semafory, výpadek proudu ochromil leteckou a železniční dopravu. Nemocnice a vojenské posádky, které zásobují autonomní zdroje energie, podle ázerbájdžánského ministerstva energetiky výpadek nepostihl.

K ránu byla dodávka proudu pro „všechny strategické a životně důležité objekty“ obnovena, uvedla státní společnost Azerenergy. Některé části hlavního města a venkovské okresy byly ale stále bez elektřiny. Provoz všech osmi bloků mingäçevirské elektrárny se zastavil.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa