Doba čtení:1 m, 37 s
Babiš Foto mf cr
Andrej Babiš se postavil proti pomoci horníkům z hnědouhelných dolů. Foto: MF ČR

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje (HSR ÚK) protestuje proti postoji vlády ČR k problematice zmírnění sociálních dopadů v důsledku útlumu těžby na Mostecku. Na včerejším jednání vlády ministr Andrej Babiš shodil ze stolu slibovanou pomoc pro propouštěné horníky ze severozápadních Čech.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhoval, aby vláda přiznala vyrovnávací příspěvek pro propuštěné pracovníky celkem deseti firem. Vedle horníků OKD na ně měli mít právo například i pracovníci hnědouhelných dolů Centrum či ČSA.  Proti Mládkovu plánu se však postavil ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vláda schválila finanční kompenzaci pouze pro propouštěné zaměstnance z firmy OKD. HSR ÚK tento krok považuje za podraz.

Stanovisko ministra financí zavinilo, že lidé propouštění v důsledku útlumu těžby v severozápadních Čechách nedostanou stejnou pomoc jako zaměstnanci OKD. To považuji za podraz na náš region,“ zhodnotila včerejší jednání vlády pro Mostecký deník předsedkyně HSR-ÚK Gabriela Nekolová.

Podle ní musí stát přijmout odpovědnost za své rozhodnutí o budoucnosti těžby na Mostecku, kterým připraví o práci tisíce lidí.

Čtěte také:
Analýza: Prolomení limitů v širším kontextu
O uhlí se často lže

Útlum těžby uhlí na dole ČSA není důsledkem manažerského selhání, ale rozhodnutí státu, že zásoby uhlí za územně ekologickými limity se těžit nebudou. Přitom program na řešení sociálních dopadů a pomoc horníkům vláda opakovaně slibovala. Místo toho se však nyní rozhodla platit za tunel v soukromé firmě a Mostecko hodila přes palubu. Proč ministr financí už dávno neřekl lidem pravdu, že našemu kraji nepomůže,“ podivila se Nekolová.

Propouštěných z Ústeckého kraje se zastala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která přijala pozvání Ústeckého kraje a HSR-ÚK a vzniklou situaci přijede do regionu řešit. Její návrh pomoci bude vláda projednávat v červnu.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte