Doba čtení:1 m, 35 s
Bakala chce Havlovu knihovnu přesunout do historického domu v Loretánské ulici v Praze. Foto: mapy.cz

Přestavba historického domu v Loretánské ulici v Praze, který miliardář Bakala koupil a plánoval sem přesunout Knihovnu Václava Havla, se odkládá. Rozhodl o tom Ústavní soud.

Bakalův projekt počítal s tím, že prostor po vzoru amerických prezidentských knihoven zaujme zhruba dvě třetiny budovy. Návrh vytvořil španělský architekt Ricardo Bofill. Jenže proti Bakalově záměru se postavil obyvatel domu Bohumil Vejtasa, který podal žalobu proti územnímu rozhodnutí o přístavbě a přeměně historického domu na polyfunkční objekt, napsal Pražský deník.

Čtěte také:
Bakala prý chtěl OKD už před privatizací
Bakala odmítá žalobu správce OKD

V srpnu 2016 pražský městský soud žalobě vyhověl a vrátil spis magistrátu k dalšímu řízení. Poté Nejvyšší správní soud (NSS) na základě kasačních stížnosti nařídil městskému soudu, aby se žalobou zabýval znovu.

Jenže i podruhé pražský soud rozhodl ve prospěch Vejtasy a poslal spis zpět magistrátu k dalšímu řízení. Včefa pak miliardář Bakala prohrál boj s právníky znovu. Ústavní soud odmítl jeho stížnost s tím, že v rozhodování justice neshledal žádné porušení Bakalových základních práv.

Knihovna Václava Havla se zabývá celoživotním dílem dramatika, disidenta a prvního polistopadového prezidenta tak zůstane v Ostrovní ulici poblíž Národního divadla. Ve správní radě instituce, která knihovnu spravuje, sedí také Michaela Bakala, manželka Zdeňka Bakaly. Zakladatelka a bývalá ředitelka soutěže Česká Miss je správkyní rodinných investic manželů Bakalových na území České republiky.

Uhlobaron Zdeněk žije ve Švýcarsku. Část veřejnosti označuje Bakalu jako zločince. Prezident Zeman jej dokonce kritizoval ve svém inauguračním projevu, když uvedl, že bývalý majitel společnosti OKD je „skvrna“ českého národa. Parlamentní vyšetřovací komise hodlá Bakalu v souvislosti s privatizací firmy vyslechnout spolu s dalšími svědky včetně expremiéra Bohuslava Sobotky.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru