Bakala prý chtěl OKD už před privatizací

Zdeněk Bakala je mnohými označován za hlavního viníka problémů společnosti OKD. Foto: Facebook Pavol Krúpa

Z výpovědi Zdeňka Bakaly, která byla přečtena u soudu, vyplývá, že Bakala jednal s majiteli Karbon Invest, Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou, o nákupu jejich firmy už na jaře roku 2004. Tedy ještě před podpisem smlouvy na odkup 46procentního státního podílu v OKD.

Ve výpovědi Bakala uvedl, že se s oběma podnikateli na prodeji firmy Karbon Invest domluvil už v květnu 2004. Podmínky pak dolaďovali během podzimu, protože prý jednání s Koláčkem a Otavou byla velmi obtížná, napsal server novinky.cz.

Čtěte také:
Bakalův recept na zbohatnutí
Bakala odmítá, že by se na OKD obohatil

„Kupovali jsme Karbon Invest, nikoli OKD, a ta firma byla zadlužená,“ řekl Bakala policistům s tím, že ho prý nezajímalo, za kolik chtěli šéfové Karbon Invest koupit státní podíl v OKD.

Miliardář prý s Koláčkem a Otavou podepsal předběžnou smlouvu datovanou již 31. květnem 2004. V této souvislosti upřesnil, že přes svou firmu Charles Capital chtěl získat celkem 76 procent akcií Karbon Invest. „Nakonec jsme se sešli na ceně 250 miliónů dolarů (v roce 2004 cca 6,425 miliardy korun),“ upřesnil Bakala vůbec poprvé, kolik hodlal za tříčtvrtinový podíl v Karbon Invest zaplatit.

Konečnou částku, která se pak objevila ve finální kupní smlouvě, ale policistům neřekl, a nepředložil ani samotnou smlouvu. Pouze konstatoval, že to podléhá obchodnímu tajemství a že na to nemá oprávnění. V médiích se krátce po prodeji Karbon Invest Bakalovi v listopadu 2004 objevila suma cca deset miliard korun.

Stejně jako Bakala mlžil o této částce i jeden z původních majitelů Karbon Invest, Viktor Koláček. I jeho výpověď soud pouze přečetl. Koláček odmítl policistům tuto konečnou částku za prodej akcií Karbon Invest sdělit, a kupní smlouvu prý skartoval poté, co ho soud pravomocně zprostil obžaloby ve věci nákupu akcií OKD od menšinových vlastníků.

V případu sedí na lavici obžalovaných znalec Rudolf Doucha, který pro stát vypracovával posudek na cenu akcií OKD, a také dva někdejší manažeři Fondu národního majetku, jež připravovali podklady pro prodej státního podílu pro ministerstvo financí.

Soud nynější jednání odročil až na únorové termíny, kdy nejprve 7. února nejspíše dokončí dokazování a 23. února už by mohly zaznít závěrečné řeči.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru