Bakalův nepřítel číslo 1

Pavol Krúpa se v kauze OKD angažuje dlouhodobě. Oficiální foto Arca Capital.

Přinášíme profil slovenského miliardáře Pavola Krúpy (46), na nějž Zdeněk Bakala  u amerických soudů podal žalobu pro pokus získat vydíráním 500 milionů korun.

Krúpa se narodil 6. března 1972 v Bratislavě, vystudoval tamní Ekonomickou univerzitu (1994). Podnikat začal na střední škole, kdy prodával oblečení ze zahraničí. “Můj první obchod byl takový, že jsem v Rakousku nakoupil zimní bundy po sezoně za několik set a před další zimou je prodával za dva a půl tisíce,” svěřil se studentům pražské VŠE.

Později založil společnost prodávající finanční a pojišťovací produkty. Jeho společníkem byl už tehdy Peter Krištofovič, nyní jeden z nejbohatších Slováků. V polovině 90. let se Krúpa zaměřil na obchodování s cennými papíry, příležitost se mu otevřela díky kupónové privatizaci. Už tehdy slovenský finančník skupoval akcie různých společností, které se ziskem prodával.

Čtěte také:
Blíží se další bitva o byty OKD?
Další podivnosti kolem bytů OKD

Společnost Arca Capital založil na Slovensku v roce 2003, v Česku na sebe poprvé výrazně upozornil o čtyři roky později, když jeho Arca Capital Bohemia koupila od bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) akcie firmy Moravia Energo. Díky obchodu s třetinovým podílem v obchodníkovi s energií (který později zkrachoval) tehdy Gross podle médií vydělal během několika měsíců 80 milionů korun.

Ve stejném roce Krúpa koupil společnost Marila Balírny od podnikatelů Tomáše Pitra a Jiřího Syrovátky. Většinu firmy Arca později prodala, dodnes z Marily drží jen Ondrášovku. V roce 2016 k Ondrášovce přikoupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní, čímž vznikla nápojářská skupina s obratem přes 800 milionů korun. Pod Arca Capital spadá také minerální voda Šaratica.

Krúpu média někdy označují za “nájezdníka”, jenž se snaží využít slabin firem, které se ocitnou v problémech. Známý je jeho výpad na americkou GE Money kvůli podmínkám, za kterých Američané získali část Agrobanky, či na Zdeňka Bakalu v otázce krachujícího OKD.

Krúpova skupina Arca Capital se v otázce OKD angažuje dlouhodobě. Již dříve nabídla, že těžební firmu koupí. Krúpa ostře vystupoval i proti převodu hornických bytů. Loni v květnu podala Arca trestní oznámení na majitele bytů, společnost Residomo (dříve RPG Byty). Důvodem je podezření z nevýhodného přefinancování úvěru se škodou přes 500 milionů korun, a tedy možného tunelování firmy.

Miliardář letos v dubnu vyzval politiky, aby se přidali k trestním oznámením, která v souvislosti s kauzou OKD podal. Slovenský finančník míní, že úpadek OKD nezpůsobily změny cen uhlí, ale úmyslné vyvádění peněz ze společnosti. Sněmovní vyšetřovací komisi chce poskytnout materiály, které k případu nashromáždil.

Nová společnost Krupa Global Investments (KGI) také v srpnu vyzvala insolvenčního správce Lee Loudu a společnost Správa pohledávek OKD (dříve OKD) k vyhlášení výběrového řízení na prodej pohledávek, kterými OKD disponuje vůči Bakalovi. Podle KGI jde o několik pohledávek v celkové výši desítek miliard korun.

Skupina Arca loni na podzim informovala, že kupuje většinový podíl v soukromé rakouské bance Wiener Privatbank a plánuje s ní expandovat do ČR. Za desítky milionů korun Arca koupila též podíl ve společnosti European Metal Holdings (EMH), která plánuje těžbu lithia v Česku. Firma investovala i do realit, a to nákupem někdejšího pražského Paláce Bellevue (nyní Arca Palace). Letos Arca koupila minoritní podíl v německém fotbalovém klubu Borussia Dortmund či akcie společnosti Facebook v hodnotě 1,5 miliardy korun.

Finanční skupina Arca směřuje svou činnost na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Skupina působící především ve střední a východní Evropě má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě. Spravuje aktiva přes 1,4 miliardy eur (zhruba 36,5 miliardy korun).

Krúpa byl dříve majoritním vlastníkem společnosti, od poloviny prosince má spolu s Rastislavem Veličem a Peterem Krištofovičem rovnocenný podíl 30 procent. Zbývající desetinu vlastní Henrich Kiš.

Bakalou podaná žaloba uvádí, že Krúpa se pokusil Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za ukončení kampaně ‘štvavého obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti’.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar představil osm novinek