Doba čtení:1 m, 49 s
Tři banky, které loni nejvíce financovaly fosilní paliva, byly JPMorgan Chase, Citi a Bank of America. V případě JPMorgan to bylo 51,3 miliardy USD, v případě Citi 48,4 miliardy USD a v případě Bank of America 42,1 miliardy USD. Foto: pixabay.com

Velké banky po celém světě i po pařížské klimatické dohodě poskytují obrovské finance firmám zaměřeným na fosilní paliva. Šedesát největších komerčních a investičních bank vložilo mezi lety 2016 a 2020, tedy za pět let od podpisu pařížské klimatické dohody, do fosilních paliv 3,8 bilionu dolarů (84,4 bilionu Kč). Vyplývá to ze zprávy klimatických organizací nazvané Bankovnictví v klimatickém chaosu 2021.

V samotném roce 2020 celkové financování fosilních paliv kleslo o devět procent. Zpráva to ale připisuje omezení poptávky související s pandemií nemoci covid-19.

Zpráva také ukázala, že financování fosilních paliv od 60 největších bank bylo v roce 2020 vyšší než v roce 2016, tedy v prvním roce od vstupu pařížské dohody v platnost. Upozorňuje ale, že v roce 2017 americký prezident Donald Trump rozhodl o odstoupení od dohody, zatímco po nastoupení nového prezidenta Joea Bidena se USA znovu k dohodě připojily.

Čtěte také:
Ve Wyomingu chtějí pohřbívat větrníky do uhelných dolů
Energetika může rozhodovat volby do sněmovny

Tři banky, které loni nejvíce financovaly fosilní paliva, byly JPMorgan Chase, Citi a Bank of America. V případě JPMorgan to bylo 51,3 miliardy USD, v případě Citi 48,4 miliardy USD a v případě Bank of America 42,1 miliardy USD.

Naše budoucnost jde tam, kam tečou peníze, a v roce 2020 tyto banky vložily miliardy, aby nás uzavřely do dalšího klimatického chaosu,“ řekl v prohlášení zveřejněném spolu se zprávou analytik Lorne Stockman z organizace Oil Change International, která se na zprávě podílela.

Zpráva přichází v době, kdy se objevují známky toho, že globální ekonomiky nejsou v současné době na správné cestě ke splnění snížení emisí stanoveného v roce 2015 pařížskou dohodou. Zpráva vychází každoročně již 12 let, za tu dobu se však její rozsah rozšířil. Pracuje na ní sedm neziskových organizací – Rainforest Action Network, Bank Track, Indigenous Environmental Network, Oil Change International, Reclaim Finance a Sierra Club.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa