Doba čtení:2 m, 12 s
Komentované projížďky pohornickou krajinou jsou dostupné každou sobotu a neděli od 10. června do 17. září 2023. Foto: slezskyzeleznicnispolek.cz

O letních víkendech mají výletníci opět jedinečnou příležitost vydat se na jízdu po neveřejných báňských vlečkách, které v minulosti sloužily ke svážení uhlí z karvinských dolů. Kromě samotných výhledů na pozůstatky těžkého průmyslu v ostravsko-karvinském revíru bude k dispozici i historický výklad od průvodců.

Nebudou chybět ani jednotlivé foto zastávky s informačními panely, které účastníky zavedou ještě blíže do minulosti tohoto území.

„Výletníci si prohlédnou třeba monumentální těžní věže typu Walsum u dolu Barbora ve staré Karviné, pokochají se impozantním výhledem na důl Darkov, dozví se třeba, proč dnes Žofinka v Orlové slouží jako vodní jáma nebo při troše štěstí narazí na horníky na posledním karvinském činném dole ČSM. Na některých klíčových místech jsou plánované i zastávky, takže lidi budou moct na chvíli vystoupit, přečíst si další zajímavosti na infopanelech a v klidu si z tohoto zážitku pořídit na památku fotografie,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka.

Hornické slavnosti OKD 2023 už mají své hvězdy

Jezdit se bude po dvou hlavních trasách. První varianta trasy povede pohornickou krajinou z Cieszyna a Českého Těšína s cílovou stanicí Josefova jáma, která se nachází poblíž ZOO Ostrava. Zpět do Cieszyna se výletní vlak vydá už po hlavní trati, a to v pozdním odpoledni, opět ze zastávky Josefova jáma – ZOO Ostrava. Druhá trasa povede po báňských vlečkách, v rámci které budou vlaky vyjíždět na zhruba tříhodinovou komentovanou jízdu každou sobotu z nádraží Ostrava střed a v neděli z Havířova.

„Jsme velmi rádi, že tento úspěšný projekt pokračuje a jízdy po vlečkách Ostravsko-karvinského revíru se těší velkému zájmu jak železničních nadšenců, tak i široké veřejnosti. Věříme, že tato unikátní železniční síť má svou budoucnost a může být nadále využívána například pro turistické účely v rámci programu POHO 2023 nebo pro kolejovou osobní dopravu mezi přilehlými obcemi. Všem účastníkům jízd po vlečkách přejeme příjemnou a atraktivní podívanou i do míst, kde se běžně po silnici nedostanou,“ řekl Dariusz Seliga, předseda představenstva PKP CARGO INTERNATIONAL.

Komentované projížďky pohornickou krajinou jsou dostupné každou sobotu a neděli od 10. června do 17. září 2023. Jízdní řád, podrobnější informace a prodej vstupenek na jednotlivé jízdy jsou k dispozici na webových stránkách Slezského železničního spolku. Výletní komentované vyjížďky organizuje za finanční podpory Moravskoslezského kraje společnost PKP CARGO International ve spolupráci se Slezským železničním spolkem a regionální rozvojovou agenturou Moravskoslezské Investice a Development (MSID) v rámci transformačního programu POHO 2030, který oživuje pohornickou krajinu s cílem dát Karvinsku po ukončení těžby nový rozměr.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa