Báňský úřad řeší 300 přestupků s aktivisty

Během pochodu kolem dolu několik desítek lidí opustilo vymezenou trasu a vniklo do těžebního prostoru. Ilustrační foto: Facebook Limity jsme my

Báňský úřad řeší na 300 přestupků s českými i zahraničními aktivisty, kteří na konci června vtrhli do dolu Bílina. Zatímco před rokem potrestal úřad účastníky tehdejšího klimakempu za porušení předpisů napomenutím, nyní některým hrozí pokuta až do výše 15.000 korun, řekl mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Přestupky s aktivisty řeší také litvínovský městský úřad.

Loni jsme dali všem napomenutí, pokud tito lidé znovu spáchali přestupek, musí jejich trest být o stupínek horší,” uvedl Machek. První červencový den několik set aktivistů z různých evropských zemí u povrchového hnědouhelného dolu Bílina protestovalo proti těžbě uhlí. Hned ráno se 16 z nich připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. “Došlo k přímému ohrožení bezpečnosti u těch lidí, kteří vylezli na velkostroj,” uvedl mluvčí.

Čtěte také:
Aktivisté způsobili v Bílině škodu 700 tisíc
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Během pochodu kolem dolu několik desítek lidí opustilo vymezenou trasu a vniklo do těžebního prostoru. “Došlo tím k porušení hranice, kde se provádí těžba,” doplnil Machek. “V současné době budeme těmto lidem oznamovat přestupky,” dodal.

Před rokem vniklo do dolu Bílina 133 lidí. “Řešili jsme věc zhruba rok, předpokládám, že stejnou dobu bude trvat řešení přestupků i nyní,” uvedl Machek.

Přestupky s aktivisty, kteří vnikli do dolu, řeší také městský úřad v Litvínově, jenž shromažďuje oznámení od policie. Vyřešit přestupky ve zkráceném řízení by úřad mohl do konce října. Mezi pachateli přestupků je řada cizinců.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech