Báňští záchranáři ukázali novinky

Nejvíce zaujala miniponorka, dekompresní komora pro dvě osoby či jednotlivé součásti těžkého potápěčského obleku. Foto: HBZS

Ostravští báňští záchranáři jsou tradiční součástí prezentací pro veřejnost. Spousta lidí se také zajímá o to, jak se k jejich zajímavému povolání dostat.

Vyprošťovací technika, která už v dole našla uplatnění, a speciální stojky, jež zatím nasazení v revíru neprodělaly. To byly novinky, s nimiž mimo své obvyklé prezentace přijela četa HBZS na první ročník Festivalu bezpečnosti SECURITAS 21. Ten se uskutečnil druhý červnový pátek v ostravském průmyslovém skanzenu Dolní oblast Vítkovice.

Čtěte také:
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií
Nakladač s panoramatickým výhledem

Za těch více než deset let, kdy se jako jedna ze složek Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje účastníme podobně zaměřených akcí, jsme se stali známým pojmem nejen v regionu,“ uvedl k aktivitám HBZS pro veřejnost směnový technik Ladislav Békeš s tím, že báňské záchranářství se představovalo mimo jiné už na Dnech NATO, Dnech horníků, Dnech dětí naLandeku a v Karviné.

Na bezpečnostní festival dorazili příslušníci HBZS s velitelským terénním autem, sanitkou lékařského výjezdu a polyfunkčním vozem Unimog s potápěčskou a lezeckou technikou. „Máme specifické vybavení, které veřejnost málokde vidí. Tradičně nejvíce zaujala naše miniponorka, dekompresní komora pro dvě osoby či jednotlivé součásti těžkého potápěčského obleku. Helmu vážící pětadvacet kilogramů a boty o hmotnosti sedmnácti kilogramů jsme nechali zájemce i zkusit,“ oznámil směnový technik. Jeho kolegové vysvětlovali lidem také použití dýchací, indikační a měřící techniky, trojnožky používané k evakuacím osob z hloubky či oživovacího přístroje – ten dokáže provádět řízené dýchání, inhalace i odsávání a záchranáři ho vozí na každý důlní výjezd.

Poprvé HBZS ukázala i své vyprošťovací prostředky – motorovou pilu na beton schopnou poradit si i z armovanou ocelí, okružní pilu s diamantovým kotoučem (obojí se spalovacím, v dole jen výjimečně použitelným, motorem) a hydraulické nůžky. „Jedná se o techniku pro zprůchodnění prostorů. Například hydraulické nůžky jsme využívali v Doubravském ohradníku na šachtě ČSA. Stříhali jsme TH šrouby, roxory, výztuže, armatury. Sloužily i při výklizu materiálu z oblastí postižených důlními otřesy,“ popisoval záchranář Jan Šulej.

Další novinkou byly stojky Resqutec Profi x-Max, které HBZS vozí s sebou, nicméně dosud je – naštěstí – nemusela v dolech OKD nasazovat. „Umožňují spoustu kombinací při zajišťování stropu a materiálu v podzemí i na povrchu. Jsou tři typy – PxM 600, PxM 880 a PxM 1400 a jejich rozpětí je podle druhu od 60 do 234,8 centimetru,“ přiblížil Šulej.

Báňští záchranáři se – a to nejen v Dolní oblasti Vítkovice – setkávali s řadou zájemců, kteří se ptali, jak se dá k jejich profesi dostat. „Adepti na vstup do HBZS by museli nejdříve začít pracovat v nějaké profesi na šachtě, po dvou třech letech si udělat dvoutýdenní záchranářský kurz, získat praxi u závodní báňské záchranné služby a pak teprve projevit zájem nastoupit k profesionálům na HBZS,“ upřesnil Békeš. Sbor sídlící v Ostravě Radvanicích se podle něj nyní skládá z pěti pohotovostních oddílů (po sedmi záchranářích), z nichž vždy jeden drží na HBZS týdenní pohotovost. „My na prezentaci jsme mimo hotovost. Pouze sanitku máme v takovém stavu, abychom s ní v případě potřeby záložního lékařského výjezdu byli schopni být do pěti minut na HBZS a odtud pokračovat i s lékařem na šachtu,“ doplnil směnový technik.

Mohlo by vás zajímat:
Komatsu sází na ekologický provoz
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků