Beneš: ČEZ čeká těžké období

Podle Beneše nejhorší období pro ČEZ budou roky 2017 a 2018. Foto: ČEZ

Společnost ČEZ oznámila velmi dobré hospodářské výsledky. Zvýšily se jí tržby i zisk. Podle předsedy představenstva Daniela Beneše ale teď firmu čekají složité časy.

ČEZ, stejně jako další firmy totiž stále bojuje s propady cen elektřiny na trzích. „Cenu v nejbližších letech čekáme kolem 30 eur. Nejhorší období pro ČEZ budou podle mého roky 2017 a 2018. U těch obecných trendů stále trvá neutěšená situace v celé evropské energetice. Velké klasické společnosti stagnují a dochází k transformaci na novou energetiku. To přináší nestabilitu. My jsme rozkročeni i do těchto nových segmentů, proto investujeme také do obnovitelných zdrojů a decentrální energetiky, která se zaměřuje na menší roztroušené zdroje,“ uvedl Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Stane se jádro tahounem české energetiky?
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí

Polostátní energetický gigant investoval řádově miliardy korun do obnovitelných zdrojů ve Francii a Německu, naopak v klasické energetice nyní žádné investice ve smyslu nových akvizic neplánuje.

Velkým tématem pro ČEZ je budoucnost jaderné energetiky. „Soustředíme se na prodloužení provozu našich jaderných zdrojů v Dukovanech, kde to jde velmi dobře. Začátkem července jsme požádali Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení k prodloužení provozování 3. a 4. bloku,“ uvedl Beneš, podle něj došlo k posunu i v otázce výstavby nových jaderných bloků. „Věnujeme se tomu, vytvořili jsme novou divizi jaderné energetiky, která bude mít projekt na starosti. Experti ČEZ i já sám jsme součástí vládního výboru pro jadernou energetiku. Po vlažnějším úvodu teď pracuje hodně intenzivně a ve všech věcech je výrazný posun,“ řekl šéf ČEZ.

Naopak v mlze stále zůstává, kdo bude výstavbu nových bloků v Dukovanech a Temelíně financovat. „Je to hodně politické téma. Pracovní skupina řízená ministerstvem financí, která se zabývá obchodním a investorským schématem, teď pracuje se třemi variantami. První je, že investorem bude firma ve vlastnictví ČEZ. Druhým, že to bude dceřiná firma ČEZ, kterou odkoupí stát. Nebo dojde ke strukturální změně v ČEZ, kdy by tento projekt byl v nějaké části ČEZ, jíž by vlastnil ze 100 procent stát. S těmito variantami pracuje stát i naše firma,“ vysvětlil Beneš, který zároveň neskrývá, že celý proces má hned několik ale.

Náš zákon o veřejných zakázkách není navržený pro stavbu jaderné elektrárny. Je to významná komplikace. A pokud by měl ČEZ začít stavět mimo něj, musí Česko vyjednat výjimku v Bruselu. To je úkol i od vládního jaderného výboru. Takové zpoždění by v tomto případě znamenalo i zdržení celého projektu,“ vysvětlil Beneš, podle nějž je rovněž, s ohledem na problémy s výstavbou jaderných bloků ve světě, legitimní zvažovat kompetence potenciálních dodavatelů. Závěrem Beneš uvedl, že nejdříve je nutné začít soutěžit dodavatele, až potom je prý třeba řešit model financování.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků