
Energetická firma ČEZ nejen že vylepšila svůj očekávaný zisk na letošní rok, zveřejněná čísla navíc dávají tušit výrazně lepší výsledky i v následujících letech. „Nejtěžší období máme za sebou. Od této chvíle čekám každý rok nárůst,“ uvedl pro Hospodářské noviny generální ředitel firmy Daniel Beneš.
Původně ČEZ předpokládal letošní zisk 12 až 14 miliard, nyní ale tato čísla upravil na 13 až 14 miliard korun. Zisky ČEZ dlouhé roky klesaly hlavně kvůli propadům cen elektřiny na velkoobchodních trzích. Ty dosáhly svého dna v roce 2016, od té doby ale vzrostly zhruba 2,5krát na dnešních zhruba 54 eur za megawatthodinu. Mohl za to hlavně dramatický růst cen emisních povolenek, které si velké firmy musí kupovat za vypouštění emisí oxidu uhličitého do atmosféry.
Čtěte také:
Únik dat ČEZ hraničil s trestným činem
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ
Tento růst se nicméně na ziscích polostátní firmy projeví s poměrně velkým zpožděním. „Energetická firma velikosti ČEZ si musí vždycky nějakým způsobem zajišťovat prodej dopředu, aby byla ochráněna proti velkým výkyvům ceny v krátkém čase. Dělají to tak všichni velcí hráči, takže my na příští rok máme předprodáno přes 80 procent. Docela hodně prodáno máme i na další roky,“ vysvětluje strategii ČEZ Beneš.
I z těchto čísel lze ale vyčíst jasný zlepšující se trend. Zatímco pro letošní rok prodal ČEZ většinu své produkce okolo 31 eur, na příští rok je to už 35,8 eura a na rok 2020 dokonce 38,8 eura za megawatthodinu.
Predikce na rok 2019 ale zatím sdělit nechtěl. „To číslo není úplně dopečené, tak je zatím příliš brzy, abych do trhu vysílal informace o tom, kolik bude zisk roku 2019. Na to si budete muset počkat do března,“ říká. Podobně nechtěl předjímat dividendu, kterou bude firma příští rok vyplácet. „Máme jasně danou dividendovou politiku, podle které vyplácíme 60 až 100 procent z očištěného čistého zisku. Ten očekáváme 13 až 14 miliard korun. Tak si to vypočítejte,“ uvedl.
Příští rok se navíc mohou projevit dvě jednorázové události, které zisky vylepší. Tou první je prodej bulharské distribuční společnosti spolu s tamním solárním parkem a malou elektrárnou na biomasu. Transakce, jejíž hodnota může dosáhnout až devíti miliard korun, nicméně zamrzla. Proti prodeji neznámé firmě Inercom se postavil bulharský antimonopolní úřad. Inercom má nyní do konce měsíce čas za firmu zaplatit. ČEZ zatím nerozhodl, zda mu popřípadě lhůtu prodlouží či zda začne jednat s firmou India Power, která podala druhou nejvyšší nabídku. „V tuto chvíli s nimi zatím ale jednat nemůžeme, protože exkluzivitu má Inercom,“ vysvětlil Beneš.
Druhou událostí je pak prodej elektrárny Počerady firmě Czech Coal Pavla Tykače. ČEZ může buď elektrárnu prodat za dvě miliardy korun a dál ji pět let provozovat, nebo se může rozhodnout si ji nechat a modernizovat. Sám Beneš ale naznačuje, že je zde možnost i třetí cesty. „Je to ještě o jednání s protistranou, jestli nám nabídne nějaké lepší řešení,“ říká. „Myslím si, že máme stále silnější pozici než naše protistrana a že trumfy držíme my. Svět se stále vyvíjí. Budeme to posuzovat znova,“ uzavřel šéf ČEZ.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta