Doba čtení:1 m, 54 s
Daniel Beneš je nejdéle sloužícím členem představenstva ČEZ. Foto: ČEZ

Společnost ČEZ zažije letos výsledkově horší rok. Generální ředitel Daniel Beneš, který ji řídí od roku 2011, ale v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že tento rok bude zlomový a hospodaření firmy se obrátí směrem vzhůru.

Beneš je členem představenstva firmy už 13 let. Proto může bilancovat, co považuje za klíčové kroky své éry.„Řekl bych, že to hlavní je dokončení modernizace uhelných elektráren a postavení paroplynu v Počeradech. To byly investice za 100 miliard korun, což není málo. A kromě toho ČEZ v posledních letech výrazně zezelenal. Významně jsme snížili emise a většina našich zdrojů je bezemisních. Dělají to sice i ostatní, ale my jsme nezůstali pozadu,“ uvedl Daniel Beneš.

Čtěte také:
Daniel Beneš by rád prodal Počerady. Ale komu?
Babiš: Strategická aktiva ČEZ musí zůstat státu

Zhodnotil rovněž ekonomickou kondici polostátní firmy, která letos zažívá ekonomicky slabší rok. Výhledy jsou ale podle Beneše pozitivní. „Letošek bude z dlouhodobého hlediska nejhorší, půjde ale zároveň o bod zlomu, kdy se ČEZ odrazí ode dna.Určitě vyrobíme více elektřiny než loni, ale protože prodáváme elektřinu na několik let dopředu, abychom se zajistili proti výkyvům, tak to, co byla v době nízkých cen elektřiny naše výhoda, jde teď proti nám. Dobíhají nám hlavně tříleté kontrakty, většinu jich máme ale uzavřenou na rok. Proto nastává z hlediska tržeb to dno až teď,“ vysvětlil Beneš.

Podle něj je v energetice nejefektivnější plánovat v tříletém cyklu. „Na tři roky dopředu se cena odhaduje dost dobře, protože s tříletým termínem dodání je možné obchodovat. Dále už je to horší. Vývoj ovlivňuje hlavně cena ropy, v Evropě se promítá i cenový vývoj emisních povolenek. Dělají se simulace, odhady scénářů nabídky a poptávky a cen komodit. Čím delší časový výhled, tím více je to křišťálová koule,“ přiznal generální ředitel ČEZ.

Daniel Beneš (49)

V ČEZ začal pracovat v roce 2004 a již rok poté se stal členem představenstva firmy. Od roku 2007 byl výkonným ředitelem, v září 2011 vystřídal ve funkci generálního ředitele a předsedy představenstva Martina Romana.

Mohlo by vás zajímat:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu