Bez vody to v lomu nejde

Hlavní čerpací stanice v lomu ČSA. Foto: Severní energetická

Kvůli těžbě uhlí se musí stěhovat čerpadla. V lomu ČSA, kde těží Severní energetická, v červenci začala přestavba hlavní čerpací stanice. Jedná se o částečnou přestavbu, při které budou přesunuty do nového postavení pouze horizontální čerpadla CDB 200. Napsal měsíčník Severní energetické.

Přestavba začala návozem nové permy za pomoci několika sklápěcích vozů, pásového rýpadla a buldozeru. Když byla perma navezena, následovalo odpojování sestavy číslo 1 a její přípravy na přesun do nového postavení. „Nejprve bylo nutné odpojit elektrické a potrubní vedení a teprve poté mohla být čerpací stanice přesunuta za pomoci buldozeru a pásového rýpadla,“ uvedl hlavní inženýr společnosti Humeco Petr Sigmund.

[box] ČTĚTE TAKÉ: Voda, která proráží skálu[/box]

Na počátku srpna byla sestava přesunuta do nového postavení. Následující dva dny byly věnovány posledním úpravám, jako je kontrola klapek a ventilů, montáž vypouštění a znovuzapojení elektrického vedení v novém postavení. Poté byla zprovozněna čerpací sestava číslo 1, to znamená, že došlo k opětovnému natlakování výtlaku z hlavní čerpací stanice ČSA.

Společnost Humeco je součástí skupiny Severní energetická od roku 2014. Zabývá se čerpáním a úpravou vod, čištěním odpadních vod, ekologickým čerpáním vod a selektivním odstraňováním přírodních a průmyslových sedimentů ze dna vodních toků a ploch. Dále mezi její činnosti patří výstavba zařízení a potrubních systémů z polyetylénu. Realizuje také prodej doprovodných surovin (písky, těsnící jíly), provádí recyklace barevných kovů, odběry a rozbory vod. Vykonává profesní zámečnické a elektrikářské práce.
[box]

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na Špicberkách půjdou emise pod zem

Malý, ale po čertech silný pomocník

[/box]