Jiřetínští jsou svéprávní, ať rozhodnou sami!

Doba čtení:1 m, 9 s

Horní Jiřetín. Foto: Oldřich Hájek

Občané Horního Jiřetína, jejichž budoucnost závisí na těžbě hnědého uhlí za limity, jsou svéprávní občané a měli by si o svém osudu rozhodovat sami. Ve svém blogu to napsal František Jochman.

V roce 1991 za obyvatele Horního Jiřetína rozhodl stát, udělal z nich nesvéprávné obyvatele a na jejich názoru vedení státu nezáleží, píše bloger. „Občané dotčení pokračující těžbou se dnes nemohou svobodně rozhodnout o své budoucnosti. Stát jim to těžebními limity znemožnil a tím zakázal případnou dohodu obyvatel s uhelnými společnostmi o přestěhování a o požadovaných náhradách. O tom jediném totiž limity jsou. Nikoliv o těžbě, ale o možnosti dohody,“ zdůraznil bloger.

Čtěte také: Jiřetín je ohledně nabídky rozpolcený

Názor obyvatel Horního Jiřetína by měl být podle Jochmana zásadním faktorem pokračování či zastavení těžby hnědého uhlí na dole ČSA a nikdo jiný by za ně neměl o jejich osudu rozhodovat. „Pokud s přestěhováním a náhradami nebude souhlasit poslední majitel budovy, pozemku či provozovny v Horním Jiřetíně, těžit se nemůže. Ani vyvlastnit jejich majetek nelze,“ podotýká Jochman.

Občané dotčení pokračující těžbou se dnes nemohou svobodně rozhodnout o své budoucnosti

„Ekologickými limity tedy není limitována těžba, ale svoboda místních obyvatel svobodně se rozhodovat o své budoucnosti,“ uzavírá svůj blog Jochman.

Mohlo by vás zajímat:
Severní energetická nabízí lidem miliony
Pro a proti, rozum proti emocím
Zničí spekulant Jiřetín?