Kowalczyk: Spojení šachet je efektivní

Společnost OKD v minulosti provozovala patnáct šachet. Ilustrační foto: OKD

Společnost OKD chystá sloučení posledních činných šachet v revíru – Důlních závodů 1 a 2. Realizací tohoto projektu byl pověřen Boleslav Kowalczyk. Své představy nastínil v rozhovoru pro Měsíčník Horník.

Jaký je účel sjednocování dosavadních důlních závodů 1 a 2?

Pamětníci si ještě vzpomenou, že společnost OKD v minulosti provozovala patnáct šachet a spoustu dalších firem. Dohromady pak zaměstnávala asi sto tisíc lidí. Dnes je nás i s dodavatelskými firmami něco kolem desíti tisíc, a to ve dvou činných šachtách. Oba důlní závody mají téměř shodné geologické podmínky, stejné vybavení a odborníky při různých činnostech v dole. A to je právě cílem spojení DZ 1 a DZ 2 – efektivně řídit šachty z jednoho centra. Dále například nenakupovat zbytečně materiál nebo náhradní díly, které jsou potřeba a vím, že jsou na jiné lokalitě.

Čtěte také:
Fedrunkový kahan i sv. Barbora pro DZ 1
Bez pokory a respektu by to nešlo

Ředitelem jmenovali vás. Jaké bude další obsazení vedení?

V této fázi k velkým změnám nedošlo. Na DZ 2 se mnou přešel stávající technický náměstek Oldřich Bortel. Vzhledem k tomu, že nejvíce ploch k dobývání je právě ve stonavské šachtě, tak jsme se rozhodli zřídit funkci provozního náměstka i v tomto závodě. Vykonávat ji bude Vladislav Szmek. Na místa Bortela a Szmeka na DZ 1 byli dosazeni Petr Glas jako provozní náměstek a Luděk Podvojský jako technický náměstek.

Co bude pro zaměstnance nynějších DZ 1 a 2 zásadní změnou?

V současné době je cílem připravit projekt spojení těchto závodů a zároveň nakopat v letošním roce požadované množství tun. Takže pro zaměstnance DZ 1 ani DZ 2 to nebude v nejbližší době znamenat nic nového, ani příliš převratného.

Znáte podmínky na všech šachtách, na co se bude třeba zaměřit?

Vycházím z toho, že naprostá většina zaměstnanců chce ve společnosti OKD i nadále pracovat. Ze svých zkušeností taky vím, že každý člověk chce být úspěšný a mít zajištěný pravidelný a dlouhodobý příjem. Naším cílem bude právě toto zajistit. Samozřejmě to musí být ruku v ruce s bezpečně odvedenými výkony! Domnívám se, že by byla velká škoda nevyužít té obrovské šance, kterou jsme dostali tím, že OKD může vyjít z insolvence a realizovat svůj reorganizační plán.

Dotkne se nějak sloučení zažitého chodu kolektivů, úseků, útvarů?

Vzhledem k tomu, že jsem už působil na obou závodech a jak dělníci, tak technici vědí, jak na svém postu „funguji“, tak žádné převratné změny nechystám. Nicméně upozorňuji, že pro nás všechny musí být vždy prioritní bezpečnost a výroba.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru