Botswanský těžař chce na londýnskou burzu

Uhlí je po ropě stále druhým nejpoužívanějším palivem na světě. Ilustrační foto: pixabay.com

Botswanský producent uhlí, společnost Minergy, plánuje v příštím roce vstup na Londýnskou burzu. Chce získat kapitál, který by mohl později využít k financování své expanze.

Společnost Minergy vlastní projekt Masama Coal, který předpokládá produkci 2,4 milionu tun tepelného uhlí pro vývoz do Jihoafrické republiky a na asijské trhy. Ředitel firmy Andre Boje uvedl, že úpis akcií je plánován na třetí čtvrtletí roku 2018, poté, co společnost Minergy získá báňskou licenci od vlády státu Botswana, uvedl server miningweekly.com.

Čtěte také:
Evropu v mrazech zachraňují uhelné elektrárny
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

Podle Bojeho jsou londýnští investoři ohledně vyhlídek uhlí navzdory globálnímu odklonu od využívání fosilních paliv optimističtí. Po poklesu v letech 2015/16 šly ceny uhlí nahoru, a analytici tvrdí, že bude hrát i nadále významnou roli v energetice.

Uhlí je stále druhým nejpoužívanějším palivem po ropě na světě. Podle Mezinárodní agentury pro energii je mnoho rozvojových zemí na jeho využívání odkázáno minimálně do doby, než dojde k poklesu nákladů na obnovitelné zdroje a skladovací technologie.

„Byli jsme velmi překvapeni, jak pozitivní je odezva, kterou jsme dostali ze Spojeného království, pokud jde o investice do Afriky a uhlí,“ řekl Boje.

Společnost Minergy na začátku tohoto roku upustila od plánu na vstup na kapitálové trhy v Jižní Africe, a to především kvůli nejistému regulačnímu prostředí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710