Doba čtení:1 m, 9 s
Ministr životního prostředí Richard Brabec. Foto: wikipedia.org

Kapacitu uhelných bloků v Česku nelze nahradit jen připravovaným novým jaderným blokem v Dukovanech, bude nutné postavit i nové plynové bloky, uvedl v pořadu Události, komentáře České televize ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec.

Doba uhelná podle ministra Brabce končí a její konec bude rychlejší, než si dnes myslí někteří politici. „Je pod obrovským tlakem rostoucích cen emisních povolenek a ztrácí konkurenceschopnost,“ řekl Brabec a zdůraznil, že se stát musí připravit na to, čím uhlí nahradí. Jádrem, zemním plynem i obnovitelnými zdroji, vyjmenoval náhrady.

Čtěte také:
Babiš: Evropská unie nám peníze na plyn asi nedá
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět

Uhelná komise loni doporučila stanovit jako datum pro konec využívání uhlí rok 2038. Brabec uvedl, že on sám hlasovat pro rok 2033, na rozdíl třeba od svého kolegy ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO). Ten podporoval zmíněné pozdější datum. Brabec však také dodal, že datum 2033 by s sebou neslo výrazně vyšší náklady. Konec uhlí ještě před zamýšlenou dostavbou nového jaderného bloku v roce 2036 by znamenalo postavit plynové bloky navíc. A mohlo by to znamenat i nutnost dovozu elektrické energie.

O datu konce uhlí bude vláda ještě jednat. Může tak potvrdit rok 2038, může si ale také ještě nechat rozpracovat jiné časové scénáře.