Doba čtení:1 m, 5 s
Rozsáhlý výpadek elektrického proudu připravil 4. února 2011 v Brazílii o elektřinu 58 milionů lidí. Foto: pixabay.com

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu postihl 4. února 2011 osm států v severovýchodní Brazílii, kde jím podle odhadu bylo zasaženo na 58 milionů lidí. Nepříjemná situace vznikla kvůli problémům v měnírně, která zásobuje elektřinou linky vedoucí do dalších rozvoden energie. Řetězová reakce pak způsobila výpadky v celém regionu.

Výpadky proudu začaly brzy zrána (dopoledne SEČ) a v krátké době postihly území států Alagoas, Bahia, Ceará, Paraíba, Pernambuco, Piaui, Rio Grande do Norte a Sergip. V některých oblastech výpadek trval několik minut, v jiných několik hodin.

Čtěte také:
Hrozba blackoutu se bude zvyšovat
Havlíček: Jádro zajistí energetickou soběstačnost

Nejhorší výpadek energie postihl tuto zemi v roce 1999, kdy se na pět hodin ocitlo ve tmě 97 milionů Brazilců. O dva roky později začala Brazílie zlepšovat energetickou infrastrukturu a také diverzifikovat zdroje energie.

Největší výpadek proudu na světě postihl 31. ledna 2012 velkou část severní a východní Indie, kde zasáhl více než 620 milionů lidí, tedy polovinu indické populace.

Před pár týdny hrozil rozsáhlý blackout i Evropě. Kritickou situaci se však naštěstí podařilo i za přispění českých uhelných a jaderných elektráren zvládnout. Odborníci ale varují, že problémů může v budoucnu přibývat.