Brexit poškodí britskou energetiku

Občany Velké Británie čeká zřejmě po brexitu zdražení elektřiny. Foto: wikipedia.org

Energetický trh v Británii čeká po odchodu království z EU výrazná změna k horšímu. Očekává se zvýšení cen a kromě stability dodávek je ohrožena také výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Trh s energiemi bude podle aktuální zprávy výboru pro EU Sněmovny lordů o energetické bezpečnosti po obchodu Británie z Evropské unie zranitelnější. Brexit způsobí snížení investic do nových technologií, ohrozí stabilitu energetické sítě a zvýší ceny elektřiny a plynu, uvedlo Euro.

Čtěte také:
Britské uhelné elektrárny asi znovu ožijí
Cena Hinkley Point roste do nebes

Trh EU je pro Británii klíčový. Země EU dodávají Spojenému království 12 procent plynu a 5 procent elektřiny. Dovoz elektřiny má navíc v příštích pěti letech stoupat.

„Spojené království může být v době po brexitu ohroženo nedostatkem elektřiny v případě extrémního počasí nebo neplánovaných výpadků výroby elektřiny. Vyzýváme vládu, aby stanovila priority, s nimiž bude pracovat s EU, aby předvídala a řídila výpadky dodávek energie napříč kontinenty, jež ovlivní Spojené království,“ uvádí zpráva.

Obchod Británie ze struktur EU povede k tomu, že ostrovní země nebude mít vliv na tvorbu energetických předpisů Bruselu a vyvolá nejistotu ohledně budoucích investic evropských firem do energetické infrastruktury.

Británie by měla EU opustit 29. března příštího roku, přechodné období by podle unijního návrhu mohlo trvat dalších 21 měsíců. Britská vláda premiérky Theresy Mayové dlouhodobě popírá, že by se zemi po brexitu mělo vést hůře.

Předseda evropského podvýboru pro energii a životní prostředí ve Sněmovně lordů Robin Teverson ale prohlásil, že dopady na ceny energií mohou být pro britské spotřebitele významné. „Nebudeme integrováni do evropského trhu s energiemi. To bude znamenat, že obchodování s energií bude méně efektivní a maloobchodní ceny se zvýší,“ řekl Teverson britskému deníku The Guardian.

Bez přístupu k pracovníkům z EU bude pro EDF Energy složité dokončit stavbu nové jaderné elektrárny Hinkley Point.

Ohrožena může být také výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C, protože Británii budou chybět odborníci na jadernou energetiku. „Závislost na pracovnících z EU je obzvlášť akutní v sektoru jaderné energetiky. Bez přístupu k pracovníkům z EU bude pro EDF Energy složité dokončit stavbu nové jaderné elektrárny Hinkley Point,“ píše se ve zprávě. Výbor důrazně žádá britskou vládu, aby zajistila dostatek pracovních sil ze zemí EU pro britský energetický sektor.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710