Doba čtení:1 m, 27 s
Oficiální prohlášení vlády Borise Johnsona zdůrazňovalo podporu čisté energie, velké fosilní projekty už nezmínilo. Foto: wikipedia org

Přes 90 procent z částky dvou miliard liber (59,8 miliardy korun), jež směřuje do energetiky, by mělo podpořit projety na těžbu zemního plynu a ropy v afrických zemích. To je výsledek investičního summitu mezi Spojeným královstvím a Afrikou. Vláda Borise Johnsona přitom oficiálně hovořila o tom, že bude podporovat africké země v přechodu na čisté formy energií.

„Pokrytectví pozice vlády vyráží dech,“ komentovala výsledek konference pro investory poslankyně zelených Caroline Lucasová. Konferenci, jež se konala minulý týden v Londýně, totiž otevřel britský premiér slovy: „My všichni dýcháme stejný vzduch, žijeme pod stejnou oblohou a všichni trpíme tím, že rostou emise uhlíku a otepluje se planeta,“ uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Británie zastavila těžbu plynu frakováním
Berlínský blackout vyděsil Němce

Po skončení summitu bylo oznámeno, že investoři z ostrovů uzavřeli energetické kontrakty ve výši 2,1 miliardy liber. Firma Tullow Oil podpořila těžbu ropy v Keni za 1,2 miliardy liber (36 miliard korun). Další smlouvy týkající se využívání fosilních zdrojů mají zahrnovat projekty v Nigérii, Mosambiku, Tunisku nebo Pobřeží slonoviny. Na projekt zavlažovacích systémů v Ugandě, které jsou poháněny solárními panely, jde „jen“ 80 milionů liber (2,4 miliardy korun). Solární park v Keni je podpořen 50 miliony liber (1,5 miliardy korun).

Nick Dearden z organizace Global Justice Now, jež bojuje na globální úrovni proti chudobě, dodal, že Británie navazuje na svou 150 let starou koloniální politiku v Africe, kterou tehdy označovala jako humanitární misi.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě