Británie vydržela den bez uhlí

V zimě se londýnské domácnosti bez elektřiny z uhlí jistě neobejdou. Foto: wikipedia.org wjfox2005

Británie poprvé od začátku průmyslové revoluce po celý jeden den vyráběla elektrickou energii bez využití uhlí. To však zůstává důležitým zdrojem energie v zemi.

Podíl britských uhelných elektráren na dodávkách do sítě podle provozovatele sítě společnosti National Grid minulý týden ve čtvrtek kolem 23:00 SELČ klesl na nulu a zůstal na ní až do páteční půlnoci.

Čtěte také:
Evropu v mrazech zachraňují uhelné elektrárny
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

Británie tak zaznamenala celý den bez produkce elektřiny z uhlí poprvé od roku 1882, kdy v Londýně zahájila provoz celosvětově první uhelná elektrárna vyrábějící elektřinu pro veřejné využití.

Dosažení prvního pracovního dne bez uhlí od začátku průmyslové revoluce je přelomovým okamžikem v proměně našeho energetického systému,” uvedla podle serveru BBC Cordi O’Haraová ze společnosti National Grid. Upozornila nicméně, že uhlí stále zůstává důležitým zdrojem energie.

Podle serveru Gridwatch.co.uk v pátek zhruba polovina elektřiny v britské síti pocházela ze zemního plynu. Zhruba čtvrtinu tvořily dodávky z jaderných elektráren, síť rovněž využívala dodávky z obnovitelných zdrojů a elektřinu importovanou ze zahraničí.

Uhlí jako ochrana před blackoutem

Úloha uhlí v Británii však zdaleka nekončí. Británie se snaží zajistit výkonovou rezervu na příští zimu, která by podle odborníků měla být z tohoto hlediska nejhorší v historii. Nutně k tomu potřebuje uhelné elektrárny, které mohou být v případě nutnosti rychle uvedeny do provozu a dodat potřebný výkon.

„Poptávka po elektřině klesá, ještě rychleji ovšem klesá instalovaný výkon. Následující zima bude (z pohledu dostatku výkonu) nejtěsnější, jakou jsme kdy viděli,“ uvedl Michael Grubb, profesor energetiky na University College London.

Podle dat společnosti Sandbag klesla v Británii meziročně výroba z uhelných elektráren v první čtvrtině roku o 53 procent. Environmentální aktivisté nad tímto faktem jásají, odborníci ale varují, že nejsou podniknuty dostatečné kroky k nahrazení uhelných elektráren. Aby se předešlo možným blackoutům, musí být vytvořena výkonová rezerva, kterou zajistí právě uhelné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry