Britové řeší odstavení uhelných elektráren

Eggborough_Power_Station_-_geograph_org_uk_-_349053_compressed

Vlastníkem britských uhelných elektráren je i český miliardář Daniel Křetínský. Foto: geograph.org.uk

Velká Británie zahájila konzultační proces k návrhům na možné způsoby odstavení existujících uhelných elektráren do roku 2025. Zkoumá také dopad na bezpečnost dodávek elektřiny.

Zatímco v roce 2012 bylo provozováno 17 uhelných elektráren s celkovým instalovaným výkonem přibližně 23 GW, aktuálně je počet provozovaných uhelných elektráren osm. Celkový instalovaný výkon se snížil na 13,9 GW. Do roku 2025 by podle plánu měly skončit.

Čtěte také:
Britové připlatí záložním zdrojům energie
Britové se bojí uzavírat uhelné elektrárny

Velká Británie představila svůj plán na odstavení všech stávajících uhelných elektráren do roku 2025 loni na podzim. Ministerstvo podnikání, energetiky a průmyslové strategie (Department for Business, Energy & Industrial Strategy – BEIS) zahájilo v návaznosti na tento plán začátkem listopadu konzultační proces, který se zabývá možnostmi, jak odstavení zastaralých uhelných elektráren bezpečně provést, uvedl server oenergetice.cz.

První možností je aplikace požadavků v oblasti emisí oxidu uhličitého pro nové uhelné elektrárny na stávající zdroje od roku 2025, což by mimo jiné zahrnovalo potřebu investic do technologie CCS (Carbon Capture and Storage).

Druhou možností je aplikace limitů na emise CO2, které by byly od roku 2025 stanoveny na každou vyrobenou kilowatthodinu elektřiny namísto ročního limitu. Limit by měl být 450 g CO2/kWh, což je zhruba polovina hodnoty emisí CO2 stávajících uhelných zdrojů. Jednou z možností, jak zpřísnění limitů splnit, je dle BEIS spoluspalování biomasy.

Velká Británie se v konzultačním procesu zaměřuje také na dopady odstavení stávajících uhelných elektráren na bezpečnost dodávek elektřiny. BEIS v této souvislosti uvedlo, že bezpečnost dodávek elektřiny by díky kapacitnímu mechanismu neměla být ohrožena.

Odklon od uhlí může zbrzdit Brexit

Rozhodnutí Velké Británie úplně utlumit uhlí jako energetický zdroj může ale zbrzdit Brexit. Objevily se totiž obavy ze závislosti země na dovozu zemního plynu a elektřiny. Britská závislost na dovozu energií se přitom od roku 2005 neustále zvyšuje. A nyní může země navíc ztratit snadný přístup k zahraničním dodávkám skrze jednotný trh EU. Kromě závislosti na dovozu energií totiž podle varování odborníků můžou reálně hrozit výpadky dodávek, možná dokonce i obávaný blackout.

Přibrzdění v odchodu od uhlí by bylo příznivou zprávou pro Daniela Křetínského, který v Británii koupil uhelné elektrárny. To, co se mohlo ještě před několika měsíci zdát jako velký risk, se začíná ukazovat býti spíše trefou do černého. Už nyní je jedna z Křetínského elektráren zařazena mezi rezervní zdroje.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech