Britská Kolumbie uhlíkovou daň nezvýší

Vancouver_ib_compressed

Největším městem Britské Kolumbie je Vancouver. Foto: wikipedia.org Thom Quine

Kanadská provincie Britská Kolumbie odmítla zvýšit uhlíkovou daň, aby neohrozila pracovní místa. Výše uhlíkové daně tak zůstane na úrovni 30 kanadských dolarů (550 korun) za tunu.

Dle premiérky Britské Kolumbie Christy Clarkové je její provincie v současnosti jediná, která má zavedenou uhlíkovou daň. Byla zavedena v roce 2008 a na současnou úroveň 30 dolarů za tunu se dostala v roce 2012, od této doby je její výše konstantní, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb
TOP 10 největších těžebních bestií

Navýšení uhlíkové daně by mohlo ohrozit pracovní místa, hrozil by také odliv investic do provincií, které systém zpoplatnění emisí skleníkových plynů nemají. „Pokud bychom měli v roce 2020 uhlíkovou daň 60 dolarů za tunu, zatímco v Albertě by byla 30, tak by se pouze emitenti skleníkových plynů přesunuli pouze za hranice naší provincie. Případné navýšení uhlíkové daně bude na pořadu dne, až se přidají i ostatní provincie,“ prohlásila premiérka Clarková.

Podle zástupců environmentálních organizací tento krok může ohrozit klimatický cíl provincie snížení emise skleníkových plynů o 80 % oproti roku 2007 do roku 2050.

Uhlíková daň je pro rozpočet provincie provincie neutrální položkou. Dle provinční ministryně životního prostředí Mary Polakové bylo v roce 2014 vybráno na uhlíkové daně přibližně 1,2 mld. kanadských dolarů a zhruba stejnou částku ušetřili daňový poplatníci prostřednictvím úlev na dani z příjmu.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu