Bude aktivity ČEZ v Bulharsku řešit policie?

Premiér Babiš tvrdí, že o aktivitách elektrárenské firmy ČEZ v Bulharsku nemá bližší informace. Foto: youtube.com Úřad vlády

Pirátům vadí neprůhledné hospodaření polostátní energetické firmy ČEZ v Bulharsku. Interpelovali kvůli tomu premiéra Babiše a chystají i trestní oznámení.

„Stát nevykonává řádně práva vlastníka ve společnosti ČEZ a já bych byl rád, aby to pan premiér osvětlil,” řekl pirátský poslanec Jakub Michálek ve Sněmovně. Ve své interpelaci uvedl, že ČEZ koupil v roce 2006 v Bulharsku elektrárnu Varna a celková hodnota investice představovala 8,6 miliardy korun. Elektrárna hospodařila se ztrátou, v roce 2015 byla odstavena a o dva roky později prodána jako nefunkční za 1,3 miliardy korun. Nyní je opět v provozu.

Čtěte také:
Nechal se ČEZ v Bulharsku oškubat jak slepice?
Prodej bulharských aktiv ČEZ stále vázne

Michálek poukazoval na to, že stát má právo jako majoritní akcionář požadovat na valné hromadě vysvětlení. Chtěl od Babiše vědět, zda zástupce státu vysvětlení k aktivitám v Bulharsku vyžadoval a pokud ano, jak na to představenstvo reagovalo.

Premiér Babiš odmítl, že by měl o aktivitách elektrárenské firmy ČEZ v Bulharskubližší informace. Ministerstvo financí, které v ČEZ vykonává za stát akcionářská práva, má informace jen z médií a výročních zpráv.

Výkon akcionářských práv vykonává ministerstvo financí. Takže já ty informace, které jsem obdržel od ministerstva financí k aktivitám, které má ČEZ v Bulharsku, já můžu jenom sdělit to, že ministerstvo financí disponuje pouze informacemi z médií a výročních zpráv,” řekl Babiš. „Tam je dozorčí rada a informace, které má dozorčí rada, jsou důvěrného charakteru,” uvedl premiér. Zdůraznil, že žádné informace od MF ani od dozorčí rady podle zákona nemůže ani mít.

V písemné odpovědi na Michálkovu interpelaci odkázal na výroční zprávu firmy za rok 2017. Podle Michálka však v této zprávě žádné informace, které by rozptylovaly obavy, nejsou. Babiš v debatě několikrát vyzval Piráty, aby podali trestní oznámení, pokud mají informace o nějaké mafii. Michálek předtím hovořil o personálních propojeních, které vedou k bulharské mafii. Předseda Pirátů Ivan Bartoš na závěr prohlásil, že Piráti trestní oznámení podají.

ČEZ na bulharský trh vstoupil v roce 2004, ale ze země se rozhodl odejít kvůli přetrvávajícím sporům s místními úřady, které se táhnou od února 2013. V roce 2016 zahájil ČEZ proti bulharské vládě mezinárodní arbitráž. Důvodem byly zásahy bulharských institucí, které podle firmy poškozovaly podnikání ČEZ, a také dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na tamním energetickém trhu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta