Doba čtení:2 m, 27 s
Vláda Petra Fialy musí najít mechanismy, jak udržet výrobu elektřiny z uhlí v chodu. Foto: wikipedia.org

„Tato vláda má v programovém prohlášení, že konec uhlí nastane v roce 2033. Ale je tam i druhá věta: pokud za něj bude náhrada. A já tvrdím, že do roku 2033 žádnou náhradu, žádné řešení, mít nebudeme. Na to dám ruku do ohně,“ řekl v pořadu Rozstřel na idnes.cz energetický analytik a šéf poradenské firmy Invicta Bohemica Jan Vondráš.

Na tom, že do deseti let nebudeme mít za uhlí především pro výrobu elektřiny dostatečnou náhradu, se shoduje odborníků mnohem víc. V současnosti se totiž v Česku budují prakticky pouze obnovitelné zdroje, které však kvůli nestabilitě a nevyřešené akumulaci uhelné elektrárny nahradit nemůžou. První nové jadrné bloky, pokud vše dobře dopadne, můžou být k dispozici nejdříve v roce 2036. Výstavba případných nových plynových elektráren není ani ve stadiu přípravy, navíc je v tuto chvíli velkou otázkou, kolik a jak drahého plynu budeme mít v příštích letech k dispozici.

Křeček: Uhlí se teď budou házet klacky pod nohy

Jak udržet uhelné zdroje v chodu? Úkol pro stát

Na první pohled poměrně jednoduchým řešením situace je udržet uhelné zdroje v činnosti i po roce 2033. Analytik Vondráš ale v Rozstřelu zopakoval již několikrát vyřčené varování, že se nejspíš již za tři roky přestane výroba elektřiny z uhlí kvůli rostoucí ceně emisních povolenek výrobcům vyplácet. Ztrátový byznys nikdo provozovat nebude. Do hry tak bude muset vstoupit stát.

Jakým způsobem, to se zatím neví. Nabízí se nástroj ve formě tzv. kapacitních mechanismů, které fungují i v dalších zemích EU. Kapacitní mechanismy jsou zjednodušeně řečeno speciální platby provozovatelům zdrojů, kteří mají záložní výkon k dispozici a jsou připraveni ho v případě nedostatku okamžitě poskytnout.

Cena Green Dealu bude 23,5 bilionu korun ročně

Lidé z energetiky však upozorňují, že tento mechanismus nejspíš nebude možné dle stávajících evropských pravidel pro české uhelné elektrárny využít. Pravděpodobně tak bude nutné vyjednat v Bruselu výjimku. Zda jednání probíhají, nebo jakým směrem se ubírají, zůstává zatím obestřeno tajemstvím.

„V tuto chvíli nemám informace, jak se vyvíjí situace při řešení tohoto problému na EU versus Česko, nicméně je potřeba to vyřešit rychle neboť již v krátké době hrozí, že ČR se z vývozce elektrické energie stane závislá na jejím dovozu,“ řekl v rozhovoru pro iUHLI.cz poslanec a člen sněmovního Hospodářského výboru Roman Kubíček (ANO).

Možnou cestu nabízí i Jan Vondráš. „Existuje řešení, že stát výrobcům dorovná ztrátu na kladnou nulu, aby měli motivaci elektřinu vyrábět. Ale stát by přitom nic neztratil, protože když se to obrátí a cena bude zase vyšší, jako byla třeba celý loňský rok, rozdíl, který dříve stát dotoval, výrobci elektřiny zase vrátí. Smyslem je zachovat v životnosti klíčové zdroje energie,“ vysvětlil.

Kudy se naše země v energetice vydá, bychom se měli dozvědět poměrně brzy. Alespoň v to doufejme, protože času není zjevně nazbyt.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa