Bude ČEZ řešit německou nezaměstnanost?

Hnědouhelný lom Nochten a v pozadí elektrárna Boxberg. Foto: Wikipedia

Hnědouhelný lom Nochten a v pozadí elektrárna Boxberg. Foto: Wikipedia

Majoritní podíl státu a zkušenosti s provozem uhelných dolů i elektráren favorizují podle německého deníku Die Welt společnost ČEZ v tendru na nákup německých aktiv Vattenfallu. Polostátní firma je prý zárukou stability a udržení zaměstnanosti.

Deník upozorňuje na riziko komplikací v dalším provozu zmíněných aktiv, což by mohlo ohrozit zaměstnanost v již dnes problematickém regionu. Vattenfall totiž v Německu zaměstnává více než 15 tisíc lidí a další tisíce pracovních míst jsou na jeho činnost navázány. Polostátní ČEZ je prý zárukou stability a případné problémy by se údajně lépe řešily na politickém poli mezi Berlínem a Prahou než vyjednáváním se soukromou společností.

Čtěte také:
Šnobr: ČEZ nemůže být finanční spekulant
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall

Právě tuto eventualitu ale nedávno tvrdě kritizoval analytik J&T Michal Šnobr, který je zároveň minoritním akcionářem ČEZu. Podle něj jsou ve zcela rozdílné pozici soukromé firmy se soukromými akcionáři, kteří chtějí dobrovolně riziko německé investice podstoupit, a státní firma, která je pod politickým dohledem. Riziko podle Šnobra nelze vykompenzovat nízkou cenou. „ČEZ nemůže být finanční spekulant a podstupovat neúměrné riziko, je to státní strategická společnost. Pokud nastane problém, tak se bude řešit mezi českými a německými politiky, což vnímám jako problém,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce Šnobr.

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš však jeho slova odmítl s poukazem na fakt, že Šnobr „kope“ za jednoho z konkurentů v tendru, kterým je Křetínského EPH, jež se o aktiva uchází společně s PPF Petra Kellnera.

Uhelné elektrárny, které jsou v Sasku a Braniborsku především, jsou významně podobné našim elektrárnám, stejně tak doly. To znamená, že podle mě neexistuje společnost v Evropě, která by měla větší synergické efekty a dovednosti provozovat tato aktiva. Já jsem přesvědčen, že pro Německo by ČEZ byl nejlepší partner. Samozřejmě druhá věc je: kdybychom do soutěže vůbec nešli, logicky by to velmi pomohlo konkurentům, což je EPH a jeho akcionář J&T. Takže rozumím tomu, že můžeme někomu překážet,“ uvedl Beneš.

Zkušenosti ČEZu s provozem obdobných aktiv, jako jsou nabízená, zmiňuje i Die Welt. Například elektrárna Boxberg je prý velice podobná novému bloku v elektrárně Ledvice. ČEZ má praxi i v provozu vodních elektráren, které jsou rovněž součástí nabízeného balíku aktiv.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Óda jaderného fyzika na německé uhlí
Zelená energie? Ďáblova alternativa