Budějovická teplárna buduje horkovod

Stavba horkovodu si vyžádá dopravní omezení v centru Českých Budějovic. Foto: wikipedia-Aerophoto CZ s.r.o.

Teplárna České Budějovice převede v létě horkovod přes frekventovanou Mánesovu ulici v centru města a umožní napojit na moderní distribuční systém objekty v této lokalitě včetně bývalé železniční polikliniky.

Ulice bude při pracích trvale průjezdná v obou směrech, provoz zúžen ze čtyř do dvou jízdních pruhů. Práce začnou 27. července, skončit by měly nejpozději 2. září.

Čtěte také:
Budějovická teplárna prodlouží síť na 25 km
Budějovická teplárna šetří na investice

Teplárna dodává teplo a teplou vodu do více než 28.400 bytů ve městě. Loni prodala 1611,6 terajoulu tepelné energie, meziročně o 2,5 procenta více, hlavně díky tomu, že průmyslové podniky odebíraly více páry. Teplárna České Budějovice rozšíří letos a příští rok síť horkovodů o šest kilometrů na 30. Investuje do toho 300 milionů Kč.

Teplárna bude nyní zároveň dělat 75 metrů dlouhý překop Mánesovy ulice z Dvořákovy do areálu vlakového nákladového nádraží a další část prací v délce 442 metrů přes tento areál. „Mánesova ulice bude trvale průjezdná v obou směrech. Pouze se zúží doprava ze čtyř do dvou jízdních pruhů. Toto dopravní omezení bude trvat do 16. srpna a vyžádá si zvýšenou pozornost řidičů,“ řekl člen představenstva teplárny Martin Žahourek.

Již nyní pracují zaměstnanci teplárny na nadzemním vedení horkovodu. Opravují lávku přes vlakové nádraží, mění parní potrubí za horkovodní. Přes lávku chodí řada lidí do čtvrti Suché Vrbné.

V příštím roce na tyto práce naváže horkovodní propojení pod Mánesovou a Novohradskou ulicí do teplárny, kde podnik zprovozní novou horkovodní předávací stanici. V roce 2019 firma také dokončí navazující přestavbu parního potrubí na horkovodní systém v Suchém Vrbném, úsek bude měřit 3528 metrů. Příští rok chce teplárna napojit na horkovod rovněž Havlíčkovu kolonii. Celkové náklady za tyto projekty přesáhnou 100 milionů korun.

Teplárna České Budějovice měla loni zisk po zdanění 63,3 milionu korun, meziročně o 43 procent vyšší. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb stouply o tři procenta na 798 milionů Kč. Firma zaměstnává 242 lidí. Její distribuční síť měří 165 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 44 kilometrů teplovodů.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme