Doba čtení:56 s
Nautilus Minerals Inc
Foto: Nautilus Minerals Inc

Pod záštitou programu Evropské unie Horizon 2020 se rozběhl projekt plánovaný na tři a půl roku s rozpočtem 12,6 milionu euro, který zkoumá možnosti robotické podmořské těžby.

VAMOS – Viable Alternative Mine Operating Systém, je projekt zaměřený na navržení a stavbu prototypu stroje umožňujícího podmořskou těžbu. V návaznosti na úspěšné pokusy o hlubinnou podmořskou těžbu, bude díky tomuto zařízení možné těžit v místech, které jsou nyní díky svému výskytu pro těžbu neekonomické.

Čtěte také:
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou

VAMOS bude mimo jiné schopen dokonaleji snímkovat dno, spolupracovat s navigačními systémy a technologiemi a poskytovat integrované řešení pro efektivní sledování potenciálních dopadů na životní prostředí v reálném čase.

Prvotní testy systému budou prováděny na třech místech ve vnitrozemí u neaktivních ponořených ložisek nerostných surovin a čtvrtý test bude již prováděn na moři.

Program společně provozuje BMT Group a Soil Machine Dynamics a konsorcium 17 dalších společností, které se spojily za účelem rozvoje této nové technologie.

VAMOS_compressed

Mohlo by vás zajímat:
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Na Špicberkách půjdou emise pod zem