Budoucnost tuzemského jádra je dál v mlze

Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka není nikdo schopen jednoznačně prohlásit, že současná vláda rozhodne o formě financování nového jaderného bloku v Česku. Foto: MPO

Nikdo není schopen jednoznačně prohlásit, že současná vláda rozhodne o formě financování nového jaderného bloku v Česku. Včera to na Evropském jaderném fóru v Praze řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Ten zároveň, podobně jako premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za prioritu dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, která má kratší životnost než druhá tuzemská jaderná elektrárna v Temelíně.

Čtěte také:
Havlíček se hned pustil do Babiše kvůli OKD

Opozice drtí vládu kvůli OKD

Je potřeba to důkladně projednat na stálém výboru pro jadernou energetiku, který se bude konat v polovině června letošního roku. Předpokládáme, že příslušná pracovní skupina pod vedením ministerstva financí přijde s variantami, jak toto opravdu palčivé téma, které je spojené s výstavbou nového jaderného zdroje, navrhuje řešit,“ uvedl dnes Havlíček.

V polovině letošního ledna se jaderný výbor na formě financování nového bloku neshodl. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) před tehdejším jednání uvedl, že dokud bude ministr financí, stát stavbu reaktoru finančně nepodpoří. Společnost ČEZ, která obě tuzemské elektrárny provozuje, si podle něj může bez problémů půjčit peníze na trhu.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Jaderné elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Současná vláda neposkytla už v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Vládní výbor pro jadernou energetiku se poprvé sešel v loňském roce. Kromě ministra průmyslu je jeho členem například vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.

Podobné starosti řeší i sousední Slovensko. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga na tiskové konferenci na fóru uvedl, že aktuální ekonomická nenávratnost je důvodem utlumení slovensko-českého projektu na dostavbu slovenské elektrárny Jaslovské Bohunice. Výstavbu připravuje společný podnik české společnosti ČEZ a slovenské státem kontrolované firmy JAVYS. Společný podnik schválila Evropská komise již v roce 2009.

Momentálně nejsou takové ekonomické podmínky, abychom dokázali ten projekt ekonomicky naplnit. Čekáme na lepší období, kdy budou ceny silové energie na trhu trošku vyšší. Z hlediska technického je projekt připravený,“ dodal Žiga.

Vybudování nové elektrárny by mělo podle dřívějších informací přispět k nahrazení zdrojů, které chybějí po odstavení některých starších elektráren na Slovensku včetně dvou bloků právě v Jaslovských Bohunicích.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj