Buduje Bakala obranu, nebo chystá útok?

komentare_iuhli_800x600Odchod Zdeňka Bakaly z České republiky zjevně nebude tak definitivní, jak se zdálo. O tom, že stále stojí za OKD, se zatím pouze spekuluje. Bakalovy kroky ve vedení jím vlastněných médií jsou však velmi reálné. Proč je dělá?

Novým předsedou představenstva mediálního domu Economia se stává dosavadní místopředseda a generální ředitel Economie Roman Latuske. Nahradí Kamila Čermáka, který s účinností k 22. dubnu rezignoval. Na pozici místopředsedy představenstva nastupuje David Paul, ředitel společnosti BM Management spravující rodinné investice manželů Bakalových. Novým členem představenstva se stává ředitel redakcí Economie Vladimír Piskáček, který bude kromě působení v představenstvu nadále zastávat post ředitele redakcí se zodpovědností za obsah a obsahové produkty Economie. Představenstvo společnosti je pětičlenné. Nově ho budou tvořit předseda Roman Latuske, místopředsedové Michaela Bakala a David Paul a členové Vladimír Piskáček a Mojmír Boucník.

Čtěte také:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly

Toliko výčet změn ve vedení vydavatelství, jehož vlajkovou lodí jsou Hospodářské noviny. Na první pohled jde pouze o změnu v managementu, která má pomoci zlepšit hospodářské výsledky. Na rozkolísaném mediálním trhu by nešlo o nic neobvyklého. Koneckonců čistě teoreticky to potvrzují i slova Bakalovy manželky Michaely pro Marketing a média. „Kvalitní nezávislý obsah je pro média stále nejdůležitějším aktivem. Neméně důležité je dnes také hledání nových příležitostí, jak oslovovat čtenáře a diváky. Roman Latuske jako předseda představenstva a Vladimír Piskáček jako nový člen představenstva jsou garantem obojího,“ uvedla za majitele mediálního domu Economia místopředsedkyně představenstva Michaela Bakala.

V České republice se však zřejmě nenajde mnoho lidí, kteří by věřili, že primárním cílem mediálního působení Zdeňka Bakaly jsou hospodářské výsledky. Peníze totiž uhlobaron vydělal úplně někde jinde. Pouze z OKD vyvedl podle odhadů více než 70 miliard korun. Ba ne, ten pravý důvod výše uvedených změn bude úplně jiný.

Bakala vždy pečlivě dbal na svou dobrou pověst. Léta se mu i díky spojenectví s Václavem Havlem dařilo vyvolávat dojem, že jde o osvíceného podnikatele a mecenáše. Nyní je však pracně budovaná pozice nenávratně v tahu. Miliardář je momentálně nejspíš nepřítel státu číslo 1. Pokud by se ukázal na ulici v regionu těžby, pravděpodobnost fyzického napadení ze strany naštvaných horníků se blíží 100 procentům. Kromě pověsti mohou být navíc v ohrožení i peníze, které si z OKD odnesl. O vrácení dividend už usiluje jiný miliardář Pavol Krúpa, prezident Zeman mluví o znárodnění, mnoho lidí volá po tom, aby se Bakalovým působením v OKD začala zabývat policie.

Zkrátka začalo foukat a jachta plná miliard, na níž Bakala spokojeně pokuřoval svůj oblíbený doutníček, se začala pohupovat. Zatím ještě spíše lehce, ale na moři nikdy nevíte. Proto je třeba hodit kotvu v podobě mediálního krytí. Bude opravdu zajímavé sledovat, jaký obsah teď začnou média ze stáje Economie produkovat. Vždyť přece, jak říká Michaela Bakala, neméně důležité, než nezávislý obsah, je dnes hledání nových příležitostí, jak oslovovat čtenáře a diváky.

Mohlo by vás zajímat:
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710