Bulharská firma chce posvětit nákup aktiv ČEZ

Kvůli podivné transakci původně dokonce rezignovala bulharská ministryně energetiky TemenužkaPetkovová. Nakonec však ve vládě zůstala. Foto: government-bg

Bulharská společnost Inercom usiluje o získání regulačního souhlasu s koupí bulharských aktivit české firmy ČEZ. Uvedl to bulharský antimonopolní úřad, který oznámil, že se dohodou o prodeji začal zabývat. Zároveň informoval, že rozhodnutí učiní po celkovém zhodnocení plánované transakce.

ČEZ podepsal dohodu o prodeji svých bulharských aktivit malé a prakticky neznámé firmě Inercom již v únoru. Dohoda, jejíž hodnota se odhaduje na zhruba 320 milionů eur (8,3 miliardy korun), vzbudila pochybnosti, zda tak malý podnik dokáže financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. ČEZ ale ujišťuje, že si kupce důkladně prověřil.

Čtěte také:
Bulhaři chtějí stavět jadernou elektrárnu
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

Transakce vyvolala velký mediální i politický zájem v Česku i Bulharsku. Ve hře byla dokonce rezignace bulharské ministryně energetiky TemenužkyPetkovové. Ta nejprve ohlásila odchod z vlády, nakonec však bulharský premiér Bojko Borisov její rezignaci nepřijal.

ČEZ, který je v České republice největší energetickou společností ve většinovém vlastnictví státu, vede s bulharskou vládou arbitrážní řízení. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho energetické investice v zemi. Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta