Bývalá Krúpova firma prohrála spor o byty OKD

Pavol Krúpa se v kauze OKD angažuje dlouhodobě. Oficiální foto Arca Capital.

Bývalá firma slovenského finančníka Pavola Krúpy prohrála spor ohledně prodeje někdejších bytů OKD. Ostravský okresní soud podle serveru Hlídací pes v polovině dubna zamítl žalobu podanou společností ARC equityservices na firmy Residomo a RPG Industries.

Žalobou se firma domáhala náhrady škody v případě jednoho konkrétního bytu a jeho majitelky. Mluvčí Pavola Krúpy sdělila, že finančník už firmu nevlastní.

Soud zamítl žádost o náhradu škody, která měla podle žalobce vzniknout nájemníkům tím, že před prodejem bytového fondu z někdejšího majetku těžební společnosti OKD nedostali možnost odkoupit byty nejprve stávající nájemníci bytů,“ uvedl server. Podle něj to plyne z rozhodnutí samosoudkyně Okresního soudu v Ostravě Pavlíny Vrkočové z 16. dubna, jehož znění má redakce k dispozici.

Čtěte také:
Blíží se další bitva o byty OKD?
Další podivnosti kolem bytů OKD

Společnost Residomo je současný majitel někdejších bytů OKD, společnost RPG Industries Limited je právní nástupkyní společnosti Karbon Invest, která OKD v roce 2004 získala. Žalobu na ně podala firma Arca v srpnu 2016. V konkrétním sporu šlo podle serveru o jeden byt a náhradu škody v celkové výši přesahující milion korun.

Krúpova ARC equity nebyla přímo nájemcem bytu, převzala však pohledávku nájemkyň jednoho z ostravských bytů s tím, že v případě úspěchu žaloby jim zaplatí polovinu z vymožené částky.

Zatím podle serveru není jasné, zda se společnost proti verdiktu odvolala. Soudkyně v odůvodnění argumentuje mimo jiné tím, že nárok na koupi bytu za zvýhodněnou cenu měl podle smlouvy vzniknout pouze v případě, že se budou prodávat jednotlivé bytové jednotky. To se ale nestalo. Prodej RPG Byty společnosti RoundHillCapital v roce 2015 byl prodejem celých společností, v jejichž portfoliu byly celé bytové domy.

Přes 43 tisíc bývalých hornických bytů koupila od státu v roce 2004 spolu s šestačtyřicetiprocentním podílem v těžební společnosti OKD skupina Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy. O dva měsíce později svůj celý podíl v OKD, téměř 96 procent, prodala kyperské investiční společnosti RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Byty pak vlastnila dceřiná společnost RPG Byty.

Podle privatizační smlouvy měli mít nájemníci v případě prodeje bytů předkupní právo a měli mít možnost koupit je za netržní ceny. Firma jednotlivé byty neprodávala, v roce 2015 ale celou společnost koupili noví majitelé a později ji přejmenovali na Residomo. Za nové majitele vystupuje mezinárodní společnost RoundHillCapital, která sídlí v Londýně.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar představil osm novinek