Doba čtení:2 m, 17 s
Areál Matylda vznikl rekultivací krajiny po důlní činnosti.
Příměstský rekreační areál Matylda vznikl rekultivací krajiny po důlní činnosti. Foto: mesto-most.cz

Vodních ploch určených k rekreaci a vyžití obyvatel má město Most ve svém okolí několik. Ne vždy jde ovšem o přírodní jezera, ale o vodní plochy, které vznikly zatopením a rekultivací bývalých povrchových lomů. K nejpopulárnějším z nich patří vodní nádrž Matylda, která vznikla na začátku 90. let jako součást rekultivace výsypky lomu Vrbenský.

Velmi často bývá Matylda srovnávána s Benediktem, který slouží stejnému účelu na opačné straně města. Společné mají hlavně to, že se jedná o úspěšné rekultivační projekty a místa, kam se lidé naučili chodit a užívat si volných chvil. „Matylda je v současné době v majetku města Mostu. O jeho správu a údržbu se starají technické služby, které tu mají také správce areálu. Protože vodní plocha má rozlohu téměř 39 hektarů, bylo možné jí rozdělit na tři části. První část je určena ke koupání. Ve druhé, prostřední, jsou povoleny vodní sporty, včetně například vodního lyžování. Třetí část jezera je vyčleněna pro rybáře,“ uvedla náměstkyně primátora Mostu Hana Jeníčková.

Čtyřkilometrová dráha Matylda ale neláká návštěvníky jen svou rozlehlou vodní plochou. „Jedním z největších zdejších lákadel je in-line dráha. Má totiž zhruba čtyři kilometry a jezdí sem bruslaři až z Prahy. Momentálně se jedná o tom, že by se tu dokonce mohly ve druhé polovině září konat závody Českého poháru,“ doplnila náměstkyně. K in-line dráze se váže i jeden z projektů spolupráce města a Vršanské uhelné. Těžební společnost totiž před několika lety poskytla městu peníze na vybudování skříněk na odkládání drobných věcí.

Chybějící infrastruktura Matylda byla před čtyřmi lety vybavena vodními atrakcemi, k dispozici jsou i loďky a šlapadla. Kolem in-line dráhy byly nedávno instalovány cvičební stroje. Další plány na další rozvoj tohoto areálu ale brzdí zásadní nedostatek, chybějící infrastruktura. „Chtěli jsme získat prostředky z takzvaných patnácti miliard, určených na zahlazování škod po těžbě uhlí. Dostali jsme zhruba dvacet milionů korun na úpravy břehových linií a vybudování in-line dráhy. Na další věci už ale nezbylo a pro rozpočet města by to bylo příliš velké sousto,“ dodala Jeníčková.

Výhodou je dostupnost Nyní má město v plánu dosázet vzrostlejší stromy, aby návštěvníci na travnatých plochách měli i trochu přirozeného stínu. Na Matyldě přibývá i kulturních akcí. Městská policie tu pořádá akce pro děti, obyvatelé Mostu si oblíbili závody dračích lodí a novodobou tradici může být festival Country Matylda, jehož první ročník proběhl vloni. „Výhodou je, že areál leží v bezprostřední blízkosti města a je velmi dobře dostupný. Jeho součástí je velké záchytné parkoviště, které je už vybaveno i kamerou městské policie. Parkovací místa se navíc v případě pořádání akcí dají rozšířit o travnaté plochy v areálu,“ řekla náměstkyně primátora.