Doba čtení:1 m, 44 s
Průmyslová lokalita „Coal Loader a Caltex“ v Severním Sydney.

Průmyslová lokalita „Coal Loader a Caltex“ v Severním Sydney v Austrálii sloužila od roku 1900 jako zásobovací a distribuční místo pro uhlí. Od roku 1950 pak také pro skladování ropy. Z provozu byla vyřazena na počátku roku 1990. Společnost Glascott byla coby hlavní dodavatel pověřena proměnou místa, jehož kulturní dědictví má pro místní velký význam, na veřejný park. Rekultivační práce byly na místě, jež se nachází na poloostrově Waverton a má rozlohu 15.000 metrů čtverečních, dokončeny v roce 2011. Projekt získal řadu ocenění.

Úkolem architektů bylo zachovat nadčasovost lokality. Měli za úkol, aby byla životaschopným zdrojem rekreace pro místní komunitu. Využili proto osvědčené postupy, jako je „sběr vody“, její zpracování a opětovné použití, čištění odpadních vod, zachycování energie a skladování. Na místě je také komunitní zahradnictví. Projektanti využili recyklované materiály.

V areálu dále funguje centrum pro udržitelný rozvoj, které provozuje město. Centrum slouží také jako místo pro komunitní setkávání a nabízí celou řadu různých programů.

Projekt získal řadu ocenění. Foto: hasselstudio.com

Pozemky, na kterých se „Coal Loader“ nachází, patřily koncem 19. století Davidu Berrymu a tehdy se jmenovaly Crows Nest Estate (Vraní hnízdo). Později je výměnou získal stát a vláda je v roce 1917 pronajala firmě Sydney Coal Bunkering Company. Tato společnost, dceřiná firma Union Steam Ship Company z Nového Zéladnu, zajistila zásobník uhlí pro osobní a nákladní lodě mateřské společnosti. Nájemní smlouva byla na 35 let. V roce 1934 „Coal Loader“ převzala společnost Wallarah Coal Company, která překladiště provozovala až do roku 1957. Tato firma provozovala důl Catherine Hill Bay, právě odsud pocházela většina uhlí.

V roce 1964 bylo překladiště vyřazeno z provozu, bylo znovu zprovozněno v roce 1974 jako zařízení pro export uhlí. Kvůli větší rychlosti byl v roce 1976 také systém dopravy uhlí lanovkou nahrazen dopravníkovým pásem. Tento systém měl kapacitu 2000 tun za hodinu. „Coal Loader“ fungoval až do 21. května 1992, kdy byla naložena poslední loď. Pronájem nebyl obnoven a místo bylo uzavřeno.