Doba čtení:1 m, 46 s
V období největší aktivity v dole Centrum pracovalo až 1 200 lidí. Foto: iUHLI

Rekultivace a sanace areálu posledního hlubinného hnědouhelného dolu Centrum u Mostu, který byl uzavřen v roce 2016, skončila. Skupina Sev.en Energy ho stále nabízí k prodeji.

„Jáma hlubinného dolu je zcela zasypána a důl je zabezpečen v souladu s předpisy na likvidaci dolu. Na důlních jámách jsou umístěny betonové uzávěry. V současné době se pouze monitoruje stav spodní vody, areál je jinak uzavřen a neprobíhá v něm v současné době žádná činnost,“ uvedla pro server idnes.cz Eva Maříková ze Sev.en Energy.

Čtěte také:
Psovodi využili Centrumku jako trenažér
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Průmyslový areál s budovami a parkovou úpravou nabízí Sev-en Energy k prodeji od roku 2017. „Během posledních tří let jsme měli několik zájemců, zatím ale areál prodán nebyl. Lokalita je vhodná pro další průmyslové využití a je součástí území, které se bude dále využívat v rámci transformace uhelného regionu,“ popsala Maříková.

Jáma dolu Centrum mezi Mostem a Horním Jiřetínem se začala hloubit v roce 1888. V padesátých letech minulého století byl významně rozšířen a vzniklo zde mnoho nových nadzemních objektů. V devadesátých letech byl důl spolu s několika dalšími zařazen do útlumového programu Mostecké uhelné. O uzavření dolu rozhodla vláda v roce 1994. Společnost Severní energetická, která důl provozovala, jeho životnost uměle prodlužovala kvůli zachování know-how až do usnesení vlády o limitech těžby v roce 2015. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) tehdy rozhodl o zachování limitů těžby na nedalekém dole ČSA a o jejich prolomení jen na dole Bílina, kde těží Severočeské doly.

V období největší aktivity v dole Centrum pracovalo až 1 200 lidí. V roce 2016, kdy byl uzavřen, tu bylo 320 horníků. Veřejnosti je areál nepřístupný, nemohou tam ani turisté s doprovodem. Hlubinná těžba na bočních svazích lomu ČSA už také skončila, loni v dubnu. Povrchová těžba tu skončí zřejmě v letech 2024 až 2025 a ve zbytkové jámě vznikne nové jezero ČSA. Podle platného povolení hornické činnosti bude plocha jezera zhruba 670 hektarů, což je více než dvojnásobek Máchova jezera.