Bývalý fotbalista se vysmál Křetínskému

Stadion Sparty na Letné. Foto: wikipedia.com

Stadion Sparty na Letné. Foto: wikipedia.com

Za nejsnáze oškubanou slepici v dějinách českého fotbalu označil miliardáře Daniela Křetínského v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý fotbalový reprezentant Milan Luhový. Majitel fotbalové Sparty Praha Křetínský již ve fotbale prodělal více než miliardu korun.

Daniel Křetínský je v současnosti asi nejdravější český miliardář. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) udělal v poslední době v Evropě několik miliardových akvizic a brousí si zuby na další, mimo jiné společně s PPF Petra Kellnera i na německá hnědouhelná aktiva Vattenfallu. Přesto je zřejmě nejviditelnějším Křetínského byznysem fotbalový klub AC Sparta Praha.

Čtěte také:
Křetínského zadlužení zneklidnilo investory
Křetínský zatopí více než půlce Budapešti

Do Sparty Křetínský spolu se skupinou J&T vstoupil před dvanácti lety v roce 2004. Klubu se ale dlouhodobě nedaří kvalifikovat se do Ligy mistrů, ve které lze vydělat stamilionové sumy. Sparta, která hospodaří s rozpočtem převyšujícím 300 milionů korun, je tak výrazně prodělečná, a majitelé musejí rozpočet klubu průběžně dotovat. Nedávno oznámená ztráta 67 milionů za sezonu 2014/15 byla jednou z účetně nejnižších za poslední roky. Kumulovaná ztráta za dobu působení současných vlastníků už dávno přesáhla miliardu korun.

Bývalý fotbalista Luhový, který se během své kariéry zúčastnil mistrovství světa v Itálii v roce 1990 a zahrál si i španělskou ligu, kritizuje Křetínského dlouhodobě. Nejvíce za to, že preferuje své kamarády před odborníky a obklopuje se nekvalitními spolupracovníky, kteří z něj svými špatnými rozhodnutími pouze tahají další a další peníze.

Podle svých nedávných slov je Daniel Křetínský připraven Spartu dotovat i nadále. Je evidentní, že fotbalu propadl a svou Spartu má opravdu rád, což je nepochybně pro statisíce fanoušků historicky nejúspěšnějšího českého klubu skvělá zpráva. Je to ovšem logicky podmíněno tím, že se Křetínskému bude dařit v energetickém byznyse. Informace o vysokém zadlužení EPH a propadu cen dluhopisů tak mohou být varováním i pro klub z Letné.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall
Němci zavřou Křetínskému elektrárnu
Křetínský chce předstihnout ČEZ