Doba čtení:1 m, 38 s
Psí záchranáři využívají areál dolu Centrum k výcviku pravidelně. Foto: Sev.en Energy

Během dvou posledních únorových víkendů se z areálu již uzavřeného hlubinného dolu Centrum ozýval psí štěkot. Na pozvání Záchranné kynologické skupiny Centrum Parent Company sem přijeli trénovat psí záchranáři.

Zaměřili jsme se především na dvě oblasti vyhledávání. Ve venkovním prostoru v sutinách a také jsme využili provozní budovy v  areálu, kde měli psi za úkol najít osobu v uzavřených prostorách, což je činnost poměrně náročná, ale i důležitá například v situaci, se kterou se potýkají záchranáři v zemětřesením postiženém Turecku,“ uvedla Petra Černá z organizátorského týmu. Během obou víkendových cvičení se v  areálu vystřídalo několik desítek psovodů.

Psí záchranáři využívají areál dolu Centrum k výcviku pravidelně. Na Mostecko zvou i své kolegy z dalších částí Česka i zahraničí. Tentokrát na Centrumce cvičili spolu se Záchrannou brigádou kynologů Ústeckého kraje a hasičskými psími záchranáři. „Moc si vážíme toho, že nás skupina Sev.en nechává trénovat v tomto areálu, který je pro naše potřeby naprosto ideální. Máme zde skvělé podmínky pro výcvik, ale i zázemí, které nám umožňuje trávit zde i delší čas a jsme dostatečně izolováni od okolního rušného městského prostředí,“ doplnil Miroslav Fencl, předseda spolku ZKS Centrum Parent Company. Areál bývalého hnědouhelného hlubinného dolu slouží nejen k  jednorázovým cvičením, ale kynologové ho využívají i k  pravidelným letním soustředěním. Jejich součástí bývají i další speciální akce.

Může být jezuita ministrem pro náboženství?

V loňském roce zde například pro psí záchranáře ze severních, středních a jižních Čech i Slovenska připravili ve spolupráci s Hlavní báňskou záchrannou stanicí v Mostě simulovaný zásah ve štole Jezeří, kde báňští záchranáři pravidelně provádějí kontroly. Kynologové ve 400 metrů dlouhé štole vyhledávali zraněné figuranty. Psovodi spolupracují i s těžebními společnostmi ze skupiny Sev.en. V minulých letech zavítali do chodbic ve svazích lomu ČSA, u báňských záchranářů si měli možnost vyzkoušet dýmnici, kde se simuluje zásah v hlubině.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa