Bývalý šéf ČEZ Roman studuje v Londýně

Andrej Babiš údajně jde po bývalém šéfovi ČEZ také kvůli twitterovému účtu Julius Šuman. Foto: vlada.cz

Bývalý šéf polostátní firmy ČEZ se podruhé rozhodl pro život v zahraničí. Nyní je z něj student prestižní univerzity v Cambridge. Neoficiálně je za jeho odchodem obava z Andreje Babiše nebo policejního stíhání.

Před začátkem letošního školního roku Martin Roman odhlásil své dvě dcery z elitního pražského gymnázia PORG, které od září nastoupily na prestižní školy v Londýně, kam se Roman s celou rodinou odstěhoval, napsal server iDNES.

Čtěte také:
Únik dat ČEZ hraničil s trestným činem
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

Při prvním odchodu rodiny studovala na jedné z výběrových středních škol jedna z jeho dcer a on absolvoval dvouletý magisterský program na nejlépe hodnocené pedagogické škole světa Institut vzdělávání v rámci University College London, tentokrát Roman uspěl u přijímaček a začal na univerzitě v Cambridgi studovat obchod s nemovitostmi.

Opět se spekuluje, že pravým důvodem odchodu do Londýna není touha po studiu, ale obava z Babiše a policejního stíhání.

Loni ve Sněmovně Babiš Romana obvinil ze spáchání miliardových škod ve Škodě Transportation, kterou letos na jaře koupila PPF Petra Kellnera, a která je již přes rok prověřována celní správou. Celníky, vedené Babišovým oblíbencem Šlachtou, zajímají dividendy, které si vyplácela skupina původních akcionářů a to kvůli podezření z daňových podvodů a možného praní špinavých peněz. Babiš je údajně přesvědčen, že by celníci při prověřování vyplácených dividend mohli na Romana narazit. V letech 2011 až 2016 si bývalí akcionáři rozdělili téměř 20 miliard korun.

Dále se Babiš údajně domnívá, že za twitterovým účtem Julius Šuman, který na něj loni před volbami do Sněmovny anonymně zveřejňoval kompromitující materiály, stojí také bývalý šéf ČEZ

Roman ke svému odchodu pouze uvedl, že Universita v Cambridge je nejlépe hodnocenou evropskou universitou s velmi selektivním přijímacím procesem a že nezná nikoho, kdo by možnosti studia na ní nevyužil, kdyby ji měl.

Po svém návratu z prního pobytu v Británii se Roman vyjádřil, že by chtěl měnit naše školství. Jednou z charitativních aktivit Martina Romana, která do tohoto záměru zapadá, je projekt Čtení pomáhá. Spočívá v tom, že Roman platí 50 korun každému dítěti, které přečte vybranou knihu a krátkým testem na internetu to prokáže. Peníze může dítě poukázat na některý z charitativních nadačních programů. Roman již takto přispěl několika desítkami milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta