Doba čtení:1 m, 35 s
Velké solární minimum nastává přibližně každých 400 let. Naposledy se odehrálo podle NASA v letech 1650 až 1710. Tehdy zamrzla řeka Temže i proslulé amsterdamské kanály. Foto: pixabay.com

Zatímco zejména Evropská unie vehementně bojuje proti globálnímu oteplování, někteří vědci naopak varují, že naši planetu čeká v následujících 33 letech takzvaná malá doba ledová, kterou způsobí solární minimum. Slunce totiž přechází do období hibernace.

Na Slunci dochází k pravidelným a dobře známým, ale přesto dodnes stále málo pochopeným jedenáctiletým cyklům. Nejdřív se hvězda dostane na solární maximum – období, při němž se na jejím povrchu tvoří sluneční skvrny. Po něm následuje solární minimum, kdy je aktivita hvězdy utlumena, napsal server Blesk.cz.

Čtěte také:
Blackout způsobila malá cedulka
Berlínský blackout vyděsil Němce

Experti bijí na poplach, protože podle nich nyní Slunce vstoupí dokonce do velkého solárního minima. Profesorka Valentina Zharkova z oddělení matematiky, fyziky a elektrického inženýrství na Northumbrijské univerzitě v anglickém Newcastlu varuje, že už brzy teploty klesnou v průměru o jeden stupeň Celsia. Jde o relativně malé číslo, ale i toto teplotní ochlazení lidstvo pocítí.

 „Slunce vstupuje do hibernačního období. Na solárním povrchu se zformuje méně slunečních skvrn a tím i méně energie a radiace vyzařované směrem k planetám a Zemi. Redukce teploty bude mít za následek chladné počasí na Zemi, chladná a studená léta, studené a vlhké zimy,“ prohlásila Zharkova. „Je možné, že zažijeme mrazy, jaké se nyní dějí v Kanadě, kde teploty dosáhly -50 stupňů Celsia. Ale to je jenom začátek velkého solárního minima, více toho zažijeme v následujících 33 letech,“ dodala vědkyně.

Velké solární minimum nastává přibližně každých 400 let. Naposledy se odehrálo podle NASA v letech 1650 až 1710. Tehdy zamrzla řeka Temže i proslulé amsterdamské kanály.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa