Celebrity versus obyčejní lidé

V České republice se stalo již nepsaným pravidlem, že se skupina celebrit, zejména umělců, vyjadřuje k problémům, s nimiž nemají teoreticky nic společného. Využívají svých známých jmen a přitahují tak mediální pozornost. Naposledy se několik známých osobností rozhodlo vystoupit na vyhlídku u zámku Jezeří, aby tím vyjádřili svůj postoj k otázce limitů těžby uhlí. Jsou proti jejich prolomení.

Je to pochopitelně jejich svaté právo. Je ale otázkou, jestli mají v celé diskusi o problému, který bude muset rozlousknout vláda Bohuslava Sobotky, dostávat známé tváře a jejich názory přednost před argumenty a zájmy „obyčejných lidí“.

Čtěte také: Podle blogera lékaři politizují zdraví

Celebrity totiž relevantní argumenty nepředložily, pouze zopakovaly obecně známá klišé o bezútěšnosti krajiny, kde se těží. Režisér Jan Svěrák oprášil svůj absolventský film Ropáci. Herec Petr Vacek však zašel dál a uvedl, že pro celou republiku je daleko výhodnější ekonomicky i ekologicky limity neporušovat.

Toto tvrzení je přitom zejména z ekonomického pohledu velmi pochybné. Z analýz, které si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu totiž vyplynulo, že nejekonomičtější variantou je naopak úplné prolomení limitů. Jelikož však tento názor pronesl populární herec, média jej vděčně citují.

O čem samozřejmě řeč nebyla, jsou ekonomické dopady případného útlumu těžby a využívání uhlí. Odborníci se jednoznačně shodují na tom, že ať už bude uhlí nahrazeno jakýmkoli alternativním zdrojem, vždy to povede ke zvýšení cen elektřiny a tepla. Navíc přijdou o práci tisíce lidí, kteří pracují v těžebních společnostech a návazných odvětvích. Ti můžou mít nyní oprávněný pocit, že se s jejich životy hraje nepříliš povedená komedie.

Mohlo by vás zajímat:
Jak ekologové využívají hausnumera a cifry?