Doba čtení:2 m, 3 s
Cena plynu pro evropský trh se řed dvěma lety se pohybovala kolem 15 eur. Nyní je téměř desetinásobná. Foto: pixabay.com

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v posledních dnech zvyšuje a zhruba od první poloviny listopadu, kdy klesla pod 98 eur za megawatthodinu (MWh), se dnes dopoledne vyšplhala nad 140 eur za MWh. Za méně než měsíc to je nárůst o více než 40 procent. Podle analytiků ale není cenový růst překvapivý, je výsledkem především chladnějšího počasí a s tím spojené vyšší spotřeby.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se před polednem pohybovala mírně nad 142 eury (asi 3450 Kč), a proti předchozímu dni vykazovala nárůst o více než tři procenta. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Meteorologové předpovídají, že Evropu v nadcházejících dvou týdnech čeká chladnější počasí kvůli přílivu mrazivého arktického vzduchu. Zasáhne zejména Britské ostrovy a severské země. Kvůli omezení dodávek ruského plynu po začátku války na Ukrajině Evropská unie urychlila plnění plynových zásobníků. K datu 5. prosince byly zásobníky plné na 90,9 procenta, o den dříve to bylo 91,3 procenta, uvedl server Trading Economics.

Počasí zpožďuje výstavbu LNG terminálů

Cena plynu pro evropský trh se začala výrazněji zvyšovat loni na podzim, kdy se megawatthodina v TTF prodávala zhruba za 40 eur. Před dvěma lety se pohybovala kolem 15 eur. Do konce loňského roku cena přechodně vystoupila nad 130 eur/MWh, než se letos v lednu vrátila k 60 eurům. Podle analytiků patří k hlavním příčinám růstu cen politika Evropské unie a její snaha co nejrychleji se zbavit fosilních paliv bez adekvátní náhrady. Další silný růst cen přišel na konci února po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Přestože zásobníky plynu jsou naplněny více, než bývalo v tuto roční dobu před válkou na Ukrajině obvyklé, a přestože nedostatek suroviny z Ruska v Evropě částečně kompenzuje dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), výhled zůstává napjatý. Více analytiků upozorňuje, že pokud má Evropa zimní měsíce přestát bez větších problémů, poptávka po plynu se ještě musí snížit a bude potřeba dovážet více LNG.

Evropa spolu s Británií v listopadu dovezly rekordních 11,14 milionu tun LNG a v prosinci by měly obdržet 12,2 milionu tun suroviny. Poptávka po plynu v zemích EU přitom v listopadu klesla zhruba o čtvrtinu a některé vlády už varovaly před možným omezováním dodávek elektřiny.