Cena povolenek spadla pod 60 eur

Do ruského napadení Ukrajiny byly emisní povolenky jedinečným investičním nástrojem. Po invazi jsou naopak jedinečně rizikovým nástrojem. Zdroj: kurzy.cz

Emisní povolenky pokračují v propadu zahájeném minulý týden. Kam může cena klesnout?

Včera jsme se věnovali tomu, zda za pádem cen emisních povolenek jsou výprodeje spekulantů, respektive společností, jež povolenky nakupují jako finanční instrument (zde). Nikdo z oslovených tuto možnost nevyloučil, respektive ji více či méně připouštěl. Včerejší vývoj ceny tomu opět nasvědčuje, když se sestup zastavil přibližně na 58 eurech za tunu.

„Potřebnou revizi politiky Green Deal  ostatně na rozdíl asi i od Evropské komise pochopili i spekulanti, kteří do ruského útoku na Ukrajině sázeli na kontinuální růst ceny emisních povolenek někam k 150 eurům. Tyto ceny se dodneška během ruské invaze doslova zřítily z 95 eur za tunu CO2 na dnešních zhruba 58 eur,“ přidal se ke komentujícím mluvčí think tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný.

Evropská komise ohlásí, jak se zbavit ruského plynu

Evropská komise zatím osud povolenek nekomentuje, byť růst jejich ceny je jedním z hlavních výmyslů, který má firmy donutit k dekarbonizaci. Z toho důvodu komise čas od času stahovala kvanta povolenek z trhu. Nynější pád ceny a tedy zlevnění výroby elektřiny a tepla z uhlí či plynu by ještě před 14 dny jistě vyvolal stejnou reakci. V současné situaci, kdy se všichni obávají přerušení dodávek z Ruska, by jí však takový krok projít nemusel. Možná se k němu již dnes vyjádří předsedkyně EK, když bude představovat bruselský plán na zbavení se závislosti na Rusku.