Ceny uhlí by mohla táhnout nahoru Indie

komentare_iuhli_800x600Dlouhodobě rostoucí produkce oceli v Indii by se mohla v příštích létech postarat o vyšší ceny koksovatelného uhlí.

Zatímco asijský trh s energetickým uhlím vykazuje známky přebytku nabídky nad spotřebou, opak by měl být pravdou v případě uhlí koksovatelného díky očekávanému růstu poptávky ze sektoru ocelářství. Napsala o tom zpravodajská agentura Thomson-Reuters.

Čtěte také:
Světová poptávka po uhlí zpomalí
Kolumbijci chtějí uhelnou elektrárnu

Světový ocelářský trh sleduje tradičně hlavně čísla z Číny, kde výrobní kapacita oceli představuje přibližně 850 milionů tun ročně. Čína bude jistě i nadále dominantním hráčem, ale podle odborníků stojí za pozornost Indie.

Ještě někdy počátkem tohoto roku se mohlo zdát, že výroba indické oceli bude prožívat období stagnace. Letošní produkce oceli ovšem nabrala obrátky a dostala se zpět na déle trvající dráhu rychlého zvyšování výrobních kapacit, jak je patrné z grafu níže. Podle odborných odhadů by výroba oceli v Indii měla v roce 2020 dosáhnout téměř 180 milionů tun, což by byl zhruba trojnásobek stavu roku 2010.

Rychlý růst indických výrobních kapacit by měl mít odezvu i ve spotřebě koksovatelného uhlí. To by mělo podpořit jeho ceny na světovém trhu v budoucích létech a udržovat je výše. Lépe řečeno, měl by to být jeden z faktorů stojících na straně budoucích vyšších cen koksovatelného uhlí.

Je to potěšující zpráva v době, kdy obvykle producenti uhlí jednají o cenách uhlí na další rok. Podobná cenová jednání absolvuje v prosinci s velkou pravděpodobností i OKD. Současné ceny koksovatelného uhlí se pohybují podle různých informačních zdrojů zhruba dvakrát výše proti stejnému období před rokem, což by mohlo přinést nezanedbatelný posun v cenách produkce koksovatelného uhlí OKD na rok 2017. Doufejme, že se výsledek cenových jednání doví i veřejnost.

Výhled na lepší ceny uhlí v příštích létech by se pak mohl promítnout také do lepšího ocenění firmy (OKD) v rámci insolvenčního procesu a do vyššího zájmu potenciálních strategických investorů. Perspektiva úspěšného zvládnutí restrukturalizace OKD a ukončení stavu insolvence by proto mohla narůstat.

graf-13-12-2016_compressed

Dlouhodobě rostoucí produkce oceli v Indii. Zdroj: World Steel Association

Mohlo by vás zajímat:
Pro Australany je uhlí úžasné
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí